dan belangrijke verliezen lijden. Steeds moeten de be strijdingsmiddelen gereed staan. Zichtbare plaatsen moeten worden vermeden, kleine omwegen mogen hierbij niet worden geschuwd. De snelle nadering van vliegtuigen maakt het noodza kelijk dat men vooruitloopend maatregelen treft. Op open wegen zal men de compagnieën en voertuigen al bij het betreden daarvan met afstanden laten marcheeren, eveneens bij bruggen, engten, vernauwingen, de bestrijdingsmiddelen vooruit zenden en opstellen. 40 (4). In open terrein zal daarom het bataljon dikwijls lange afstanden ontwikkeld moeten afleggen, waarbij wordt aan bevolen, de voertuigen ook die van de compagnieën, voor zoo ver de afstand tot den vijand niet dwingt tot een blijven bij de compagnieën, op den weg met afstanden te laten marchee ren, terwijl de troepen een weg zoeken dwars door het terrein. Veelvuldige oefening moet het snel overwinnen van terrein hindernissen (kali's, ravijntjes, waterleidingen, paggers, enz.) leeren. Wanneer de vijandelijke vliegtuigen (al dan niet aanwe zig, al dan niet aanvallend) de colonne dwingen tot het inleggen van groote afstanden of tot het verlaten van den marschweg, kunnen zij reeds van een groot succes spreken, ook al hebben zij geen man of paard buiten gevecht ge steld, want daardoor wordt de opmarsch zeer vertraagd en de troep zeer vermoeid De marsch in ontwikkelde formatie dwars door het ter rein over groote afstanden is vooral in onbekend terrein met zijn veelvuldige hindernissen nauwelijks uitvoerbaar, wil de snelheid van beweging niet op nihil teruggaan; m bergterrein komt zulk een optreden zelfs in 't geheel niet in aanmerking. Het voortdurend gereedstellen van de bestrijdingsmiddelen is eveneens zeer vermoeiend. Deze nadeelen (vooral oponthoud) staan dus tegenover de reeds genoemde voordeelen. Eveneens is zulks het geval bij een aanval, waarbij het bataljon de voorwaartsche beweging moet stopzetten, snel uiteengaan, de plaatselijke vliegerdekkingen benutten, liggen ter vermindering van verliezen doorbommen of mitrailleur- vuur en de bestrijdingsmiddelen opstellen. Een snel uit elkander gaan van het bataljon in marsch- colonne kan geschieden door de voorste compagnie aan beide zijden van den weg te laten oplossen in groepen en groepjes, verder de oneven genummerde compagnieën links en de even genummerde compagnieën rechts, met het gelijktijdig in stelling brengen van b. v. een van te voren aangewezen geweermitrailleur van elke sectie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 4