462 Aan de aanneming van het Wetsontwerp door dit College verbindt de schrijver eenige conclusies met betrekking tot Ned.-Indië ook h.t. 1. ziet hij reeds samenvoeging van Oorlog en Marine in het verschiet welke naar onze meening geheel buiten het vraagstuk staan. Terecht vestigt de Redactie in een naschrift er de aandacht op, dat de aan vaarde reorganisatie slechts ten doel heeft een betere behartiging van het algemeen moederlandsche defensiebelang. Niettemin verwachten wij voor ons van de fusie toch wel eenig zij het dan ook indirect voordeel voor het Indische defensievraagstuk. Door de fusie zal nl. de Minister van Nederlandsche defensie, zoowel door zijn veel- omvattenden werkkring, ingesteld op de verdediging van het moederland als door zijne ondeskundigheid op het gebied der Indische defensie, geneigd zijn om de verantwoordelijkheid over de laatste meer en meer aan zijn ambt genoot van Koloniën over te dragen, waarmede dan een zeer te waardeeren stap zal zijn gezet in de richting der ongedeelde verantwoordelijkheid voor de Indische defensie. Dezelfde schrijver houdt ons voorts op de hoogte van de voorbereidingen voor de viering van het Eeuwfeest der K. M A. Mede van zijn hand is het artikel „De ridderparade op het malieveld", waarin de uitreiking der Militaire Willemsorde aan den kapitein der Infanterie Q. F. V. Gosenson aan de vergetelheid ontrukt wordt. Overigens treffen we in dit nummer het gebruikelijk persoverzicht en ver- eenigingsnieuws aan. T.B. 12. OVERZICHT NEDERLANDSCHE TIJDSCHRIFTEN. Orgaan der vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap, Ille aflevering. Geluid- en lichtmeetdienst, door Majoor Hasselman. Schr. behandelt het vraagstuk zonder uit te wijden over technische bijzonderheden, zoodat het gegeven overzicht van de werking van den licht- en van den ge- luidmeetdienst niet veel meer is dan een oppervlakkige schets van de metho den, welke daarbij worden toegepast en een verklaring van de beginselen, waarop deze berusten. Het betoog is derhalve, ook voor technisch niet inge wijden, zeer goed te volgen. De lezer, die deze aflevering ter hand neemt, krijgt een duidelijk beeld van de waarde en de uitvoerbaarheid van de ge noemde hulpmiddelen voor den artillerie-inlichtings-en verkenningsdienst. De lichtmeetdienst bepaalt de plaats van een doel, door in verschillende, in het terrein opgestelde lichtmeetposten (Imp.) de richting op te meten, waarin dat doel wordt waargenomen. Worden op de kaart of op een planchet de richtingen uitgezet, waarin eenzelfde doel van verschillende lichtmeetposten uit wordt gezien, dan geeft het snijpunt van die richtingen de plaats aan, waar dat doel is gelegen. Bij toepassing van de licht-knalmethode bepaalt de waarnemer behalve de richting ook nog den tijd, welke verloopt tusschen het zien van het vuurver- schijnsel en het hooren van den daarmee gepaard gaanden mondingsknal; hij meet dit tijdsverloop met behulp van een stophorloge in 1/5 seconden. Rekening houdende met de snelheid van het geluid, wordt uit het gemeten tijdsverloop de afstand afgeleid, waarop het doel van den Imp. is gelegen en aldus de ligging van het doel benaderdhierbij worden correcties toegepast voor temperatuur en wind, daar deze de snelheid van het geluid beïnvloeden. Ten slotte wordt de lichtmeetdienst gebruikt voor het inschieten op doelen, welke voor de artillerie onzichtbaar zijn. De lichtmeetposten worden in het terrein opgesteld met een onderlinge tusschenruimte van omstreeks 3 K. M. en op 2 tot 5 K. M. afstand achter de voorste lijn der infanterie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 72