465 het vrijwillig zich beschikbaar stellen voor „inlijving bij de militie." Dit onder werp wordt den laatsten tijd druk besproken in de Nederlandsche pers. J. E. F. geeft beschouwingen over „verkenningsdienst van lichte troeptn" en geeft daarin weer de opvattingen welke in de Ned. lichte brigade ten op zichte van den verkenningsdienst naar voren zijn gebracht door den comman dant dier brigade. Hier en daar wordt afgeweken van het Ned. Veldd. Voor schrift. Het artikel verdient zeker de aandacht van de cav. officieren. Kapitein de Jongh vervolgt zijne beschouwingen over de intendance en bespreekt de werking van den etappen- en verkeersdienst. De positie van den directeur van het etappe- en verkeerswezen en van den etappen-intendant, de begrippen automatische aanvoer, artikelsgewijze en eenheidsverpakking, etappen- rantsoenen, alsmede de rol welke de eindstations en de administrateur van het eindstation spelen worden zeer beknopt belicht. Militaire Spectator. Maart. Kapitein van den Berg zet zijn beschouwingen voort over het inrichten van stellingen. Ditmaal worden de technische voor bereidingen, gebruik van troepen, burgerwerkkrachten, regeling der werkzaam heden en gereedschappen besproken. Ónder technische voorbereiding moet hier worden verstaan, de technische verkenning van het terrein, de verbindingen ten behoeve van de werkzaamheden, en het werkplan. Het artikel bevat ver scheidene practische wenken, zonder bepaald nieuwe gezichtspunten te openen. De in het oog gevatte werken gaan ver uit boven onze verhoudingen, wat niet weg neemt dat men in voorkomende gevallen met vrucht dit opstel zou kunnen raadplegen. Luitenant-Kolonel Tinbergen geeft een beschrijving van de nieuwe affuit en vervoermiddelen voor den mitrailleur vW.08 bij de infanterie. Zooals bekend houdt de invoering van deze affuit verband met de vergroo ting van het kaliber van de Nederlandsche mitrailleur. De nieuwe affuit weegt 35 K.O. Het artikel is verlucht met foto's. Voor de mitrailleur-technici heeft het artikel zeer zeker nut. Kapitein Wilson bespreekt andermaal het genie vraagstuk (zie l.M.T. No. 3). Thans heeft de redactie het debat over dit onderwerp geslotendit artikel heeft voor Indië slechts zeer betrekkelijke waarde. Kapitein van Slobbe zet zijne verhandeling getiteld Strategische Oorlogs voorbereiding voort" Besproken wordt het mobilisatie plan. Hiervan zegt de schr. o. m. De mobilisatie bestaat uit het op voet van oorlog brengen der weermacht en van het land. De voorbereiding ten behoeve van het leger omvat hoofdzakelijk het nemen van maatregelen opdat: de mobilisatie zoo snel mogelijk wordt afgekondigdhet personeel, dat onder de wapens moet ko men, steeds weet hoe bij mobilisatie te handelende oorlogsorganisatie snel kan worden verkregen; de legering en de verpleging van het groot aantal opkomenden geen moeilijkheden veroorzaakt; de vordering van paarden en materieel, zooals automobielen, voertuigen, vaartuigen, vlot kan geschieden de beveiliging van vitale punten snel in werking kan treden; de mobilisatie en de daarop volgende concentratie terstond voldoende beveiligd zijn tegen overvallingen en aanvallen uit de luchtde vervoeren ten behoeve van de mobilisatie en de concentratie snel en geregeld kunnen verloopen. De laatste maatregel wordt, wat het vervoer ten behoeve van de concentratie betreft, in het vervoerplan dier concentratie uitgewerkt. Voorts wordt een appiicatorische behandeling der strategische plannen gege ven waartoe als voorbeeld wordt genomen de toestand van België voor den grooten oorlog. Hoe interessant ook is het niet mogelijk hierop verder in te gaan. Het is een studie. Indische Gids. Maart. Generaal Kruisheer geeft beschouwingen over het verzet der Makahalastammen in 19141915. De lezing ervan moge worden aanbevolen. C'

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 75