466 13. OVERZICHT BUITENLANDSCHE TIJDSCHRIFTEN. Militar Wochenblatt. 18 Jan. In het oog valt een artikeltje van den ma joor Kaiser „Punktbestimmung bei der Artillerie durch Scheinwerfer Aanleiding tot dit artikel is de vraag „hoe kan voor een aanvalsfront van 4 K. M' breedte de plaats van 100 versterkingsbattn. in één nacht worden vast gelegd ten opzichte van bekende punten en zoodanig dat ze bij het aanbreken van den dag gereed staan om het vuur te openen De oplossing blijkt te zijn het opstellen van 4 tot 6 schijnwerpers op bekende punten achter het in te nemen front, welke schijnwerpers op te voren af te spreken tijdstippen een smalle lichtbundel loodrecht naar boven werpen, waarop dan de plaatsen van de batterijen worden ingesneden. Mil. W. 25 Jan. Een actueel onderwerp vindt bespreking onder het op schrift Die Darstellung des Artilleriefeuers im Infanteriegefecht" De schr. is er n. o. m. evenwel niet in geslaagd een practische oplossing van het vraag stuk te geven. Hij wenscht het artillerie vuur te imiteeren door op een batal jonsfront een 12-tal ruiters onder leiding van een officier te laten optreden, die met behulp van schijven, welke volgens te voren gemaakte afspraak worden vertoond, aangeven waar artillerie vuur moet worden verondersteld. In een kort opstel Woran es liegt" wordt nogmaals teruggekomen op het artikel, Wieder Schützenlinien, (l.M.T. 3) De krijgservaring zegt, dat de gevechtsvoering in de voorste inf. zone door een oordeelkundig samenwerken van vuur en bewe ging, van machine en man zorg draagt dat de stoottroep- en gevechtsgroepen tactiek weder op den voorgrond treedt. Deze tactiek kent geen vaste vormen, geen schema. Zij grijpt naar de linie, naar gelederen of naar groepjes, welke ieder voor zich recht van bestaan hebben alnaarmate het terrein of het vijan delijk vuur ertoe aanleiding geeft. Zij eischt denkende commandanten, die zich aan de omstandigheden weten aan te passen en niet uit traagheid grijpen naar het commandogroep, richting op de boom, op pas ver spreiden Niet de linie is de fout, maar het schema, de ergste vijand van den sol daat. Ook het openlaten van ruimte voor het mitr. vuur wordt even ter sprake gebracht. Het gaat erom, dat de groepen doorloopend overwegen, hoe moet ik optreden om het mitr- vuur, dat mij steunt, niet te onderscheppen. Dat men in het buitenland er niet tegen op ziet om ter wille van het aan zien van het officierskorps in de persoonlijke vrijheid in te grijpen moge blij ken uit een mededeeling, dat de Italiaansche min. v. O. de onder hem staande militaire gezaghebbenden aanschreef onverbiddelijk maatregelen te treffen, dat de officieren zich terwille van het aanzien van de uniform, zouden onthouden van eenige voor den officier onwaardige buitenlandsche dansen. Mil. W. 4 Fbr. In de reeds bekende, door den oberst Bliimmer verzorgde rubriek Technischer Rundblickworden in beknopten vorm interessante me- dedeelingen gedaan omtrent het vraagstuk van het eenheidsgeschut voor veld- art. (de meerbesproken eenheidshw. van 8,5 tot 9 cM.), het eenheidsprojectiel, waarbij het een en ander wordt opgemerkt over de verhouding tusschen de uitrustingen aan Gn. en G.K. Tn., Farbrauchgeschosse (om het vuur van ver schillende batterijen uit elkaar te kunnen houden), gekleurde rooksignalen, het gebruik van postduiven en de laatste vorderingen op het gebied van de draad- looze besturing van schepen en vliegtuigen. Nogmaals wordt het artikel wieder Schützenliniën" gecommentarieerd. Met betrekking tot de deelname van de geweerdragenden aan het vuurge vecht wordt o. m. het volgende opgemerkt. De waarde van het enkele schot mag niet veronachtzaamd worden en evenmin die van het vuur van een af- deeling. De mitrs. kunnen niet alles tegelijk bevuren. Waarnemers, enkele nader sluipende schutters enz. zullen met enkelvuur bestreden worden. En het vuur van een afdeeling kan tot zijn recht komen als het automatische wapen buiten werking is gesteld. In antwoord op de vroeger gemaakte opmerking, dat een frontbreedte van 400 tot 800 M. voor een bataljon te gering is wordt er op gewezen, dat in den bewegingsoorlog op de punten waar een beslissende

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 76