467 stoot wordt gedaan steeds groote behoefte bestaat aan een echeloneering in de diepte. Lezenswaard is een artikel „Mithören des Funkverkehrs der deut- schen Staatsbehörden and Seestreitkrdfte durch den englischen Nachrichtendienst im Weltkriege" (das Geheimnis von Zimmer 40). De succesvolle werking van den Engelschen geheimen inlichtingsdienst en ontcijferingsdienst wordt aan de hand van voorbeelden gestaafd. Er uit blijkt de groote waarde van een goede organisatie op dat gebied (en dat geldt zeer zeker ook voor kleine mogend heden) terwijl er voorts de leering uit kan worden getrokken, dat men slechts een spaarzaam gebruik moet maken van de radio en een zeer strenge berich- tendiscipline een onafwijsbaar vereischte is. Mil. W. 11 Febr. Een artikel „Artillerie- Bombengeschwader" behandelt het tactisch gebruik van bombardementsvliegtuigen. De schr. stelt zich in het stand punt dat dergelijke vliegtuigen kunnen worden aangevend in de gevallen, dat de artillerie in letterlijken en in figuurlijken zin te kprt schiet. Hoewel wij voorloopig nog wel niet over een groot aantal vliegtuigen zullen kunnen be schikken heeft de kennisname van dit artikeltje zoowel voor de artilleristen als voorde officieren van de L. A. waarde. Voorts wordt onder het hoofd Flugwesen de sterkte van de Japansche Lucht macht vermeld t.w. 8 rgtn elk van 2 bats. met totaal 800 toestellen en een marine luchtmacht met rond 150 vliegtuigen. Mil.W. 18 Febr. Een aanvang wordt gemaakt met een studie Die deut- sche offensive im Mcirz 1918" (zie ook de nummers van 25 Febr., 4 en 11 Mrt.). Het is een kritische waardeering van de gebeurtenissen in 1918, waarbij de nadruk wordt gelegd op de offensieven in Mrt. en April. In een hoofd stukje „Die Ausbildung im Heere der Vereinigten Staten" wordt met be trekking tot de huidige bewapening het volgende berichtL. m. g.Browning '21, gasdruklader; Mitr.Browning '17, terugstootlader; luchtafweer: Brow ning '21, kaliber 12, 7 m.M., worden in batterijen van 4 stukken vereenigd bovendien beschikt men voor luchtafweer over tweelinggeweren (2 lichte of 2 zware) op drievoetaffuit. In een artikel Amerika and der chemische Krieg" worden het door Amerika ingenomen standpunt en de aldaar heerschende stroomingen besproken. Voldoende komen de laatsten uit in de mededeeling, dat een vereeniging van veteranen en deelnemers aan den oorlog, de American Legion, ijvert voor het behoud van den chemischen oorlog, omdat een ver bod ervan gelijk staat met het verkiezen van een barbaarsche wijze van oor log voeren boven een uiterst humane methode. Hauptmann Schelle geeft een beschouwing over het zwemonderricht (Eine Schwimmstunde) en bespreekt daarin Uebungsstunde für Rettungsschüler en id. für Rettungsschwimmer. Mil. W. 25 Febr. Onder het opschrift „Das leichte Maschine gewehr. K-E.7" wordt melding gemaakt en een korte beschrijving gegeven van een door de Schweizerische Industrie Gesellschaft Neuhausen aan de markt gebrachten geweermitrailleur. Het wapen wordt bijzonder gunstig beoordeeld, zou in hooge mate onafhankelijk zijn van onvolkomenheden van de munitie en heeft een regelbare vuursnelheid. Als merkwaardigheid moge worden vermeld, dat de ondersteunigsmiddelen niet voorzien zijn van punten, doch met korte sle den op den grond rusten Voor welk een moeilijke vraagstukken de huidige legervormers worden gesteld blijkt weer eens uit een opstelletje „Oaskampf und Ernahrung". Er wordt op gewezen, dat de toekomst het noodig zal ma ken, dat het personeel uren lang met opgeplaatst gasmasker vecht, mar cheert en zelfs rust. Dus moeten maatregelen getroffen worden, dat de sol daten met opgeplaatst gasmasker drank en voedsel tot zich kunnen nemen. Een voorloopige oplossing wordt als denkbeeld vermeld. Mil. W. 4 Maart. Onder de maatregelen, in verschillende legers getroffen, worden ter voorbereiding van de mechaniseering of motoriseering behooren ook proeven genomen met motorrijwielafdeelingen. Zulks komt weder tot uiting in een kort opstel -1st das Kraftrad geiandefahig Melding wordt gemaakt van proeven in Frankrijk genomen, terwijl tevens gewag wordt gemaakt van in Engeland geslaagde proeven met een zich voor gebruik in het terrein eigenend motorrijwiel, waarbij het achterwiel is vervan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 77