zijnde mitrailleurafdeelingenop het waarschuwingssignaal treffen dan, wanneer het bataljon nog bijeen is, de bataljons commandant, in de ontwikkelde formatie, de compagnies commandanten de noodige regelingen. De voor luchtafweer bestemde, doch mede marcheerende mitrailleurs en geweer- mitrailleuis komen op het signaal dadelijk in stelling. Hoe gewichtig in een modernen strijd vliegdekking en vliegafweer ook zijn, zij mogen de maatregelen voor het gevecht op den grond niet te zeer beïnvloeden. De be slissing wordt nog steeds door de infanterie op den grond verkregen en hiervoor moeten de voornaamste krachten worden ingezet. Wat zonder het gevecht op den grond te beïnvloeden voor de luchtafweer kan worden gedaan, is uiteraard en dan ook in den meest uitgebreiden zin, in te zetten. De com mandant, die nalatig is in zake luchtafweer is evenzeer te laken als de commandant, die luchtafweer mogelijk maakt ten koste van den strijd op den grond. IV. DE ONTWIKKELING VAN HET BATALJON. De ontwikkeling van het bataljon is de oplossing van de marschcollonne in kleinere colonnes en (of) de ver deeling van deze onderdeelen in het terrein in de breedte of (en) diepte. O. v. I. Zij geschiedt door de onderdeelen straalvormig uit elkan- 21 (3). der te doen gaan dan wel door eene bepaalde groepee ring te doen innemen. Men moet onderscheid maken of de ontwikkeling slechts is te beschouwen als een veiligheidsmaatregel van voor- bijgaanden aard tegen luchtverkenning, luchtaanvallen of artillerievuur op grooten afstand dan wel of zij te be schouwen is als de inleiding tot het gevecht, de nadering, c. q. een middel is om een voorsprong in de gereedheid tot het gevecht te krijgen. Aangezien de in verband daarmede door de onderdeelen te treffen maatregelen ook verschillend zullen zijn, ver dient het aanbeveling steeds mededeeling te doen van de reden waarom wordt ontwikkeld b. v. „aanwezigheid (na dering) vliegtuigen gemeld"„het bataljon wordt ont wikkeld om het open terrein tusschen A en B te door- loopen" of wel „vijand gesignaleerd bij het bataljon (valt aan en) wordt ontwikkeld". De ontwikkeling bemoeilijkt de aanvoering en vertraagt dikwijls de beweging, moet dus slechts worden bevolen op het tijdstip dat toestand en terrein zulks medebrengen en zal bij de schootsverheden der tegenwoordige artillerie 397

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 7