Onze vliegeniers namen bovendien te 6.40 v.m. troepenbewe ging waar in het bedekte terrein ter weerszijden van den post- weg bij pl. 104 en pl. 105 zonder dat omtrent den aard en de sterkte dezer troepen gegevens werden verkregen. 2. 1. H. R. Cav. meldt, dat het door vuur, o a uit automatische wapens te 6.40 v.m. is afgewezen vanuit Tjikoekoeloe (221226) en Telaga-Tengah (222227) en N. waarts om tracht door te dringen, onder achterlating van 1 eskadron aan den marschweg. I. Door het bovenstaande zijn we op de hoogte van de op dracht, welke de Divisiecommandant heeft uit te voeren en van den toestand, zooals deze om 7.15 den Divisiecommandant be kend is. Eerst de opdracht. Deze houdt in het défilé ten N. van Tjibadak af te sluiten. De divisie is zelfstandig ingezet om den vijand het debou- cheeren uit het défilé N. van Tjibadak te beletten. Vervolgens de beoordeeling van den toestand om 7.15. Deze leert den Divisiecommandant dat hij te laat is. De vijand is niet alleen gedeboucheerd, maar bevindt zich reeds in zijn onmiddellijke nabijheid. Van den vijand wordt toch gemeld Door de cavalerie le. Bij K. M. 100 eerste aanraking met vijandelijke cavalerie. 2e. 6 40 v. m. door vuur uit automatische wapens vanuit Tji koekoeloe en Telaga-Tengah afgewezen. Door den vliegdienst le. 6.30 v.m. Rood bataljon langs den postweg in Karang- Tengah. 2e. 6 40. v. m. Troepenbeweging in het bedekte terrein ter weers zijden van den postweg bij K. M. 104 en 105. De toestand is dus verre van rooskleurig. De Divisiecommandant afgemarcheerd met een bepaalde op dracht, zonder gegevens betreffende den vijand bemerkt plotse ling, dat de vijand, voor een deel reeds ontwikkeld, zich op 5 K. M. van de voorste afdeelingen van zijne in marschcolonne marcheerende divisie bevindt, waardoor het doel van de opdracht niet meer te verwezenlijken is. De toestand waarin hij zich thans geplaatst ziet is van dien aard, dat zelfs een overwegen of verder uitvoering aan de opdracht te geven nog wel zin heeft, uitgesloten is. A. In hoeverre vermeent ge dat handelingen van den vijand U er toe zouden kunnen brengen uwe opdracht niet uit te voeren. I. Wanneer bij het uitvoeren van de opdracht de toestand ge heel anders blijkt te zijn dan de lastgever zich dezen bij het 498

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 26