uitgeven had gedacht, is een niet uitvoeren gewettigd, wanneer men de overtuiging heeft, dat onder die veranderde omstandig heden de opdracht niet zou zijn gegeven. Men moet hierbij uiterst voorzichtig zijn en aanvaardt daarmede een groote verantwoordelijkheid, doch ook het durven dragen van verantwoordelijkheid behoort tot de plicht van een aanvoerder. In het onderhavige geval zou het zeker van een juist inzicht getuigen, te overwegen of de gevechtskracht van de divisie nog moet worden ingezet om het défilé af te sluiten, nu de vijand reeds gedeboucheerd is. De Divisiecommandant met de divisie in marschcolonne binnen de 5 K. M. van de voorste infanterieafdeeling van den vijand heeft echter geen keus; hem rest nog slechts één middel en dat is oogenblikkelijk ontplooien. A. Maar het zal toch meermalen gebeuren, dat de vijand ons in onze plannen dwarsboomt. De vijand is ons in dit geval vóór geweest, en dat kan men niet altijd voorkomen. I. Zeker, doch ge zult den toestand waarin de Blauwe divisie zich om 7.15 bevindt toch verre van gunstig noemen. En juist omdat de vijand steeds een woordje mede spreekt, moeten we door onze maatregelen trachten te voorkomen, dat hij ons den wil oplegt. Door de organen voor de verkenning op grooten afstand te gebruiken, vergrooten we de kans tijdig over gegevens betreffende den vijand te beschikken om daarmede rekening te kunnen hou den bij het ontwerpen van onze plannen. Ook dan zal het nog wel kunnen gebeuren, dat de rekening niet klopt, doch wanneer we niet verkennen en slechts beveiligen, dan kunnen we er zeker van zijn dat de verrassingen regel zul len worden. En de toestand zal steeds meer in voor ons ongunstigen zin veranderen naarmate de tegenstander meer van zijne verkennings organen op grooten afstand heeft gebruik gemaakt. A. Een marschcolonne ter lengte van eene divisie in opmarsch langs één straatweg is niet aan het gezicht van de vijandelijke vliegtuigen te onttrekken. I. Daarom moet er naar mijne meening ook 's nachts worden gemarcheerd en zeker bij een opmarsch van meerdere etappes, wanneer men in 's vijands nabijheid komt. Door in den laten namiddag van den dag vóór aanraking met den vijand wordt verwacht uit de bivaks af te marcheeren en 499

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 27