wel op een zoodanig tijdstip, dat nog gedurende den nacht het gewenschte gevechtsterrein wordt bereikt kan de vijand in onze kerheid worden gebracht betreffende onze aanwezigheid, doordat zijn vliegdienst van de verplaatsing onkundig is gebleven. Hierdoor kan een groot voordeel worden behaald. A. Het nadeel van dezen nachtmarsch is, dat de troepen de zoo hoog noodige rust voor den gevechtsdag inboeten; want al marcheert ge nog slechts enkele uren in de duisternis dan is rust van eenige beteekenis gedurende het verdere gedeelte van den nacht uitgesloten, omdat de troep in donker geen kwartier kan maken. En gij hebt te voren er juist op gewezen, dat steeds moet worden getracht de troepen uitgerust aan den vijand te brengen. 1. Hiertegen heb ik slechts aan te voeren, dat wat het zwaarst is, ook het zwaarst moet wegen. In het eene geval afdoende rust maar een vijand van onze na dering geheel op de hoogte, in het andere geval een inboeten aan rust, maar daartegenover de kans van een verrassend op treden tegenover den vijand. Vooral wanneer bij een marsch van meerdere etappes deze door den vijandelijken vliegdienst dag voor dag is gemeld en nu geen marsch op het gewone uur wordt waargenomen kan de vijand door het vermoeden van een rustdag worden misleid. Hoeveel te meer succes zal dan de volledige verrassing op den gevechtsdag brengen. Bovendien kan men de eigen troepen in het rusten tegemoet komen door onder bescherming van de cavalerie door een of meer officieren de noodige verkenningen en voorbereidingen over dag te doen verrichten, zoodat bij het des nachts aankomen van de troepen het mogelijke is gedaan deze nog op voldoende wijze onder te brengen. A. Gij hebt hier blijkbaar het verdedigen van een stelling in een voorafgekozen terrein op het oog, zoodat de troepen nog bij het ochtendgloren de aangewezen stellingen kunnen innemen. I. Dit is een geval dat mogelijk is; zeer nauwkeurige verken ningen en aanwijzingen zijn dan noodig. Het is echter ook een marschwijze, welke ik zou voorstaan, wanneer een offensief in mijn voornemen lag. Ook dan gebruik ik de schemering voor het innemen van de opstellingen. In het hier behandelde geval zou ik den marsch van de divisie zoo hebben geregeld, dat de afsluiting van het défilé N. van Tjibadak in de morgenschemering zou plaats vinden, waarvoor mijne laatste marsch een nachtmarsch zou zijn geweest. 500

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 28