A. En veronderstel nu dat vijandelijke cavalerie zich reeds aan deze zijde van het défilé had bevonden en uw nachtmarsch en de plaats van het eindbivak had gemeld, dan zou dus de door U verwachte verrassing een fiasco zijn geworden en uwe troepen onnoodig van de zoo noodzakelijke rust zijn beroofd. 1. In dat geval inderdaad een misrekening, doch wanneer ge U bij het nemen van uwe besluiten steeds wilt laten beïnvloeden door „als dit" en „als dat gebeurt" zult ge misschien alle denkbare mogelijkheden overwegen, maar de uitvoering van uw besluit, waar het ten slotte toch op aankomt, zal de gevolgen van uw gebrek aan zelfvertrouwen ondergaan. A. Door uwe opstelling bij duisternis hebt ge echter niet de zekerheid dat deze later op den dag, nog vóór gevechtsaanraking is verkregen, niet door de vijandelijke vliegers zal worden ontdekt. I. Ook dit geef ik gaarne toe. Doch ge zult toch wel moeten toestemmen, dat de kansen voor mij gunstiger zijn, wanneer nadat de gedekte opstellingen zijn ingenomen, hier en daar een tip van den sluier door de vijandelijke vliegers wordt opgelicht, dan dat zij de colonne tijdens den marsch ontdekken en nu de ontwikkeling daarvan van uit de lucht kunnen blijven waarnemen. A. Gij hadt dus het défilé van Tjibadak bij nacht willen afsluiten doch dan hadt ge uw opdracht op zoodanig tijdstip moeten ont vangen, dat gij het voor den vijand hadt kunnen bereiken. I. Het was slechts mijne bedoeling daarop te wijzen. Door de verkenning op grooten afstand had uit de gegevens betreffende den vijand moeten zijn vastgesteld, of de vijand wellicht Tjibadak eerder zou kunnen bereiken. Achtte men deze mogelijkheid niet uitgesloten, dan had de op dracht niet zonder meer moeten zijn gegeven, doch deze voor het geval die mogelijkheid werkelijkheid werd moeten zijn aangevuld. Niets drukt het moreel meer, dan bij den aanvang te moeten onder vinden, dat het uitvoeren van de gegeven opdracht niet uitvoer baar is, omdat de vijand ons voor is geweest en de opdracht gever de mogelijkheid daarvan blijkbaar niet heeft onderkend. A. Dat zijn nu eenmaal de moeilijkheden, welke zich in de werkelijkheid voordoen. Er is nooit met absolute zekerheid te voren uit te maken of een opgemaakt plan zal slagen. I. Zeker, de critiek zal zich ook niet tegen U uitspreken, wan neer uwe verwachtingen niet zijn uitgekomen, maar wel wanneer 501

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 29