gij hebt nagelaten maatregelen te nemen om U gegevens te ver schaffen waardoor die verwachtingen op niets berustten. Beveiligen zonder verkennen op grooten afstand bezorgt U koopjes. De toestand bij Blauw om 7.15 laat geen andere kans dan ontplooien in het terrein waar de divisie zich op dat moment bevindt. Men moet dan ook niet zeggen, we gaan nu ontplooien om den vijand een slag voor te zijn, zooals maar al te veel gebeurt. Neen, we zijn al een groote slag achter. A. En toch ontplooien we reeds bij de melding van aanraking met de eerste infanterieafdeeling. Vroeger kan het al niet. I. Wanneer we niet vroeger kunnen ontplooien dan op 5 K.M. van de voorste vijandelijke infanterie is de verkenning te kort geschoten. Wanneer door verkenning op grooten afstand eerder gegevens over den vijand waren bekend geweest, had de Divisiecomman dant: le. tijdig kunnen uitmaken of de gegeven opdracht uit voerbaar was (beter nog de opdrachtgever). 2e. tijdig die maat regelen kunnen nemen, waardoor hij het vermoedelijk gevechtsterrein had kunnen vaststellen en onder de voor hem meest gunstige omstandigheden het gevecht kunnen aangaan. A. Wanneer de vijand ons niet te veel in ontwikkeling voor is, kan ik den toestand nog niet zoo ongunstig vinden. I. Als antwoord de volgende schets Om 6.40 vijandelijke infanterie in het bedekte terrein ter weers zijden van den posweg bij K.M. 104 K.M. 105. Roode vliegtuigen vlogen omstreeks 6.45 over de Blauwe colonne. De bij de Roode voorhoede ingedeelde artillerie is in stelling gekomen en gebruikt den hoogterug Z. van den postweg voor de waarneming c.q. aangevuld met berichten van de vliegtuigen. Welke kans geeft ge de Blauwe divisie welke om 7.15 in marschcolonne langs den grooten weg marcheert, hetgeen den vijand bekend is A. Wanneer de vijand al zoo ver in ontwikkeling vooruit is, dat hij zijne artillerie in werking kan brengen, dan is de toestand voor Blauw zeker critiek. I. Voor den vijand moet ge den toestand bij het ontwerpen van Uwe plannen steeds zoo gunstig mogelijk nemen. Er moet dus hier wel een opstelling in de breedte worden aangenomen en den straatweg vrij gemaakt. 502

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 30