En dat geeft de moeilijkheden omdat een ontwikkeling van af den grooten weg in het zijterrein niet snel is door te voeren en allerminst voor de bereden wapens en voertuigen. Zelfs al kan men bijv. de artillerie langs zijwegen in het terrein brengen dan zal bij stellingverandering als regel weer van den straatweg moeten worden gebruik gemaakt. Ook voor auto en karrentransport blijft men op den hoofdweg aangewezen. Bedenkt men daarbij dat voor den opmarsch de divisie slechts over dien eenen weg beschikt en daaraan ook bij de verdere operatiën gebonden blijft, dan blijkt daar wel uit hoeveel be- teekenis die as van beweging gedurende het gevecht blijft be houden en welke vérstrekkende gevolgen het kan hebben, wan neer de vijand door vuur het gebruik van den hoofdweg althans voor voertuigen onmogelijk kan maken. A. Daarvoor is het dan toch noodig dat de vijand inzicht op dien weg heeft. I. Zeker, voor een geheel onderbreken van het verkeer. Heeft men geen of weinig inzicht, doch is het beloop van den weg door de begroeiing te volgen dan kan het verkeer zeer worden bemoeilijkt door een onregelmatig vuur. Dit is zelfs al met kaartvuur mogelijk, ofschoon in het alge meen in onze verhoudingen niet aan te bevelen. A. Bij onze oefeningen wordt eene dergelijke ongunstige toestand als voor de Blauwe divisie niet gedemonstreerd, omdat de leider tevens de andere partij op dezelfde wijze laat optreden. I. Vroeger heb ik reeds gezegd, dat wanneer de tegenpartij hetzelfde schema volgt als de eigen partij het gevaar dat in het gevolgde systeem ligt opgesloten, ook niet tot uiting zal komen. In dit geval is de toestand voor Blauw zoodanig dat de Divi siecommandant onmiddellijk moet handelen. Aangezien de hoofdas niet kan worden losgelaten, ook in verband met de troepen, welke reeds bij K. M. 104 K. M. 105 zijn gemeld is het dus logisch dat de voorhoede, welke le ge vechtsechelon wordt, ook in de richting van den straatweg wordt ontwikkeld. Tijd voor grondige verkenningen ontbreekt, doch de divisie moet van den straatweg af. Op welke wijze moet nu de hoofdmacht worden ingezet? Een vluchtige bestudeering van de kaart leert dat het terrein N. van den straatweg Soekaradja Soekaboemi Tjisaat, door sneden als het is met in de richting N.-Z. loopende kalis voor een ontwikkeling niet gunstig is. Ook het terrein N. van Tjisaat Tjimahi levert voor den aanval geene bijzondere voordeelen op. In het algemeen is het terrein naar het N. oploopend en 503

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 31