De invloed van het optreden van den vijand komt bij ons oefenstelsel niet voldoende tot uiting, omdat beide partijen in één hand zijn. Dit zou meer worden bereikt door nu en dan twee partijen- te formeeren onder eigen commandanten, waarboven de leiding. A. Gij hebt uwe meening over het gebruik der artillerie nog niet bekend gemaakt en de wijze waarop de artillerie hier moet worden gebruikt zal toch ook wel van veel belang zijn. I. Natuurlijk. In het algemeen is het schema bij onze oefenin gen R. I. 1 le gevechtsechelon, ontplooit zich ter weers zijden van den marschweg; R. 1. 2 steunt en beveiligt R. I. 1. R.I. 3 reserve (krijgt dikwijls ook al een gevechtsstrook aange wezen). De verdeeling van de artillerie is uiteraard hiermede geheel in overeenstemming doordat zoowel met de terreingesteldheid als met den vijand geen rekening wordt gehouden, de bevelhebber de taak voor de infanterie heeft vastgesteld en de haar door de artillerie te verleenen steun daarmede is bepaald. De eerste afdeeling krijgt opdrachtR.I. 1 steunen, de tweede R I. 2 en de 3e afdeeling steunt dan R.I. 3 of wordt C.A. De afdeelingen welke de infanterieregimenten moeten steunen zijn dus zuivere divisieartillerie en men volgt daarbij dan bij voor keur het bekende schema, d.w.z. de infanterie moet maar verder uitmaken hoe de aanval zal worden gesteund. Zonder twijfel een zeer eenvoudige wijze betreffende het ge bruik der beschikbare artillerie. De artillerie opent dan het vuur, wanneer de infanterie dat vraagt, de artillerie verlegt het vuur, wanneer de infanterie het vraagt en het schema wordt in de puntjes gevolgd. Voor den Divisiecommandant wordt het ook gemakkelijk, van meet af aan heeft de artillerie zijn taak, is over de regimenten verdeeld, niemand heeft wat te reclameeren en de resultaten kunnen rustig worden afgewacht. Deze schematische wijze van het inzetten der artillerie is na tuurlijk een gevolg van het schema dat voor Jiet gebruik van de infanterie geldt. Wanneer eenmaal wordt aangenomen dat er één alleenzalig makende methode bestaat, dan is het ook eenvoudig. Zoodra echter het terrein een factor gaat worden, welke van invloed is op de te nemen maatregelen, de handelingen van den vijand daarbij ook in rekening worden gebracht, het schema vervalt en elk geval zijn eigen oplossing krijgt, dan verandert ook de taakverdeeling der hulpwapens. Alvorens het gebruik van de artillerie in het hier behandelde geval aan te geven, wil ik in het algemeen nog op het volgende 508

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 36