Tegen Commandant R. I. 3 „De beslissing moet Uw regiment brengen. „Een haaksche opstelling ten opzichte van de frontlijn met „aanleuning aan R. I. 1 brengt de overwinning, wanneer uw „regiment zich alsdan in slagvaardigen toestand bevindt. „De ontplooiing van uw regiment moet een snelle ontwik keling van hare gevechtskracht naar het Z. ten allen tijde „mogelijk maken. Het tijdstip waarop deze frontverandering zal „plaats vinden wordt door mij bepaald. Aankomst te Karang- „Tengah en overschrijden grooten weg N. van Tjisaataan mij „berichten." Tegen D.A.C.: „A.l.Vd. moet R.I. 1 den moreelen en materieelen steun geven „om zelfs tegen overmacht stand te kunnen houden. „A.I.Mt. ontzegt den vijand het gebruik van zijn opmarschweg; „als neventaak C.A. „A.lI.Vd. dekt rechtervleugel stelling. „Na het bezetten van Pr. Keroed door R.I, 2 dekken A.l.Vd. en „A.lI.Vd. rechtervleugel R.I. 1." A. Met de wijze waarop gij U voorstelt R.I. 1 weerstand te laten bieden nl. door na bezetting van de Pr. Keroed door R.I. 2 een terugnemen van R.I. 1 te overwegen en Uwe plannen daaromtrent al bekend te maken, kan ik mij in het geheel niet vereenigen. Nog minder met het feit, dat gij den door dat regiment te bieden weerstand verzwakt door haar zelfs den steun van de artillerie te ontnemen. Waarom is dat met opzet verzwakken van den tegenstand nu noodig? Bovendien is het terugnemen van uw front- groep een manoeuvre, waaraan groote bezwaren zijn verbonden en het gevaar, dat aan het moreel van den troep daardoor een groote klap wordt toegebracht lang niet denkbeeldig. 1. In het algemeen gesproken hebt ge natuurijk volkomen ge lijk. Het terugnemen van de frontgroep is niet eenvoudig, het geven van een andere bestemming aan de steunende artillerie verzwakt den te bieden weerstand en een teruggaan werkt niet verheffend op het moreel. Gij moet U echter in den toestand trachten in te denken, zoo als de bevelhebber i.e. Cdt. Blauw dezen ziet. Het geval is nl. ondersteld, dat Rood in ontwikkeling voor is (en dat is Rood ook in het hier behandelde geval) en de aanvals- linie de Tjimahi bereikt, voordat R I. 3 nog in de omgeving van Seladjambe is. Laten we nu eens aannemen, om het geval scherp te stellen, dat op dat oogenblik R. I. 3 zich in de omgeving van Karang- Tengah bevindt. 511

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 39