Ik hoop U te hebben aangetoond, dat het op het eerste ge zicht zoo kwalijk schijnende plan, onder deze omstandigheden te accepteeren valt. Vergeet niet dat het plotseling stooten Blauw in deze positie heeft gebracht en nu van twee kwaden het minst kwade wordt gekozen; maar ik geef toe, kwaad blijft het. A. Doordat gij hebt aangegeven, hoe gij U den toestand dacht, zijn mijne bezwaren tegen Uw plan wel minder geworden. Toch kan ik het niet goedkeuren, dat gij tevoren Uw voornemen met de frontgroep terug te gaan al mededeelt. I. In het algemeen is dit ook niet goed te keuren. Het geldende beginsel is: niet te voren bekend maken en geen schriftelijke orders. Toch zie ik in een geval als het onderhavige er geen bezwaar in. Zelfs verwacht ik er meer voor- dan nadeel van. Wordt de situatie duidelijk aangegeven en de in verband daar mede te treffen maatregelen te voren bekendgesteld, dan weet de Regis. Cdt wat hem te wachten staat. Toch geef ik gaarne toe, dat het al dan niet bekend maken van mijn voornemen betreffende het terugnemen van R. I. 1 wellicht van den persoon van den Regt. Cdt. zou afhangen. Het niet mededeelen dan op te vatten als een erkenning van 's mans zwakke karakter eigenschappen doch dan had ik R. I. 1 ook niet in de voorhoede geplaatst. A. Wanneer R. 1. 2 de Pr. Keroed heeft bezet, moet n. m. m. R. I. 3 al verder zijn dan Karang-Tengah en reeds de omgeving van Seladjambe hebben bereikt. I. Het terrein N. van den hoofdweg acht ik moeilijker voor de ontplooiing en ontwikkeling van infanterie dan het terrein Z. en R. 1. 3 is het achterste regiment van de Divisie. Mocht echter blijken dat R. 1. 3 in Seladjambe is, wanneer R. I. 2 de Pr. Keroed bezet, welnu dan gaat R. I. 1 niet terug. Wordt R. 1. 1 krachtig aangevallen nog voordat R. I. 2 en R. I. 3 tot ingrijpen in staat zijn, dan is de crisis er. De Divisiecommandant heeft zich nu het geval gedacht zooals hiervoren door mij aangegeven. Voor hem is de taak nu nog in het geheel niet geëindigd. Voorloopig kan hij afwachtendoch zoodra de vijand zijn invloed doet gevoelen zal ingrijpen noodig worden. Bij deze oefening heeft de vijand den heuvelrug Z. van den weg vrijgelaten. De Pr. Keroed wordt dus zonder tegenstand bezet. Zoodra dit zich teekent en alleen de druk van den vijand tegenover het R. I. 1 voelbaar wordt is reeds veel gewonnen, want nu is teruggaan van R. I. 1 mogelijk. 513

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 41