I. Dit is noodig omdat alleen zoodoende, alle krachten tot be reiking van het gevechtsdoel neergelegd in het gevechtsplan zullen samenwerken. In dat verband, dat niet mag worden verbroken, is echter elke Regimentscommandant volkomen zelfstandig. En de opdrachten aan de Regimentscommandanten gegeven zijn van dien aard, dat de wijze van uitvoering van elk der op drachten wordt beheerscht door het inzicht en de bekwaamheid dier commandanten terwijl de geoefendheid van het regiment daarbij een voorname rol zal spelen. Samenwerking van infanterie en artillerie zal van zeer veel ge wicht blijken bij het uitvoeren van de opdrachten van R. 1. 1 en le afdeeling artillerie. Hier heeft de artillerie geheel aan de wenschen van de infanterie te voldoen, en kan het samengaan der beide wapens niet nauw genoeg zijn. De artillerie heeft als opdracht een teruggaan van R, I. 1 te voorkomen en in dit geval kan het openen en verplaatsen van het artillerievuur volgens aanwijzingen van de infanterie geschieden. Zoodra de Pr. Keroed in bezit van Blauw is, wordt het zwaar tepunt van de werkzaamheid van beide afdeelingen artillerie verlegd naar den rechtervleugel van R. I. 1. Een oprollen van dat regiment moet worden voorkomen en die vleugel is eerst dan safe, wanneer R. I. 3 tot ingrijpen gereed is. Het verder verloop van deze oefening zou nog tot eene leven dige gedachtenwisseling aanleiding kunnen geven, doch ik moet mij tot het hier gebodene beperken, ook al omdat de verdere maatregelen te veel zouden afhangen van de handelingen van Rood. Tot welke besluiten zou bijv. Rood komen, wanneer hij be merkt, dat het onmogelijk is de artillerie van de hoofdmacht verder Oostelijk te verplaatsen dan den verharden weg bij K.M. 107 Welke maatregelen zou Rood nemen, wanneer hij de sterkte van den linkervleugel van Blauw onderkent en hij door vlieger meldingen wordt gewaarschuwd voor de bedreiging dóór R. I. 3? Ook voor Blauw moeten nog belangrijke beslissingen worden genomen. Hoe zou de reserve van R. 1. 2 worden gebruikt, wanneer het ingrijpen van R. 1. 3 werd gemeld en hoe zou ten slotte de Divisiecommandant al zijn artillerie inzetten, wanneer de tang wordt gesloten? Welke opdrachten behooren aan den vliegdienst te worden gegeven vanaf het oogenblik dat R.I. 3 wordt ingezet? Ik hoop echter door deze oefening te hebben aangetoond dat: le. Terrein hoofdzaak is. 515

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 43