zoodanig samen te stellen, dat bij een minimum van opoffering aan geld, tijd en arbeid een maximum resultaat wordt verkregen; de oefeningen moeten dus economisch zijn. We zullen niet moeten aanvangen met een oefening in beschouwing te nemen, om ons dan af te vragen of deze oefening nut afwerpt en bruikbaar is; neen, we zullen eerst het luchtgevecht in beschouwing nemen, om daaruit te kunnen afleiden, welke oefeningen moeten gehouden worden. Het luchtgevecht heeft met alle andere soorten van gevechten dit cremeen, dat er geen twee luchtgevechten dezelfde zijn, even als er geen twee gevechten geheel dezelfde zijn. Evenals in iedei aevecht is in het luchtgevecht het voornaamste element de ver rassing.'Evenals wij zullen trachten den vijand te verrassen, zal deze trachten om ons te verrassen. Hieruit volgt een oneindig aantal mogelijkheden van situaties. Een bepaalcf geval zal in meer of mindere mate afwijken van ieder ander geval; ieder geval heeft zijn eigen karakteristiek. Hieruit volgt dus, dat we, al beoefenen we een gevecht voor het geval A, toch de zekerheid zullen hebben, dat we Tn het werkelijke gevecht zullen komen te staan voor een ander geval, voor geval B. Thans volgt de vraag, in hoeverre de beoefening van het geval A nut zal afwerpen bij de uitvoering van onze taak in geval B. Het antwoord zal luiden: „Voor zoover er gemeenschappelijke ele- menten zijn tusschen A. en B". De werkelijkheid biedt een oneindig aantal mogelijkheden van gevechten A en B en we zullen nooit over den tijd beschikken, om iedere mogelijkheid te beoefenen. De tijd, die voor de oefe ningen beschikbaar is, zal goed besteed zijn, wanneer alleen beoefend wordt in die elementen, die bij vrijwel iedei gevecht zul len worden aangetroffen. Zoo groot mogelijke vaardigheid in die elementen zal bij de uitvoering van onze taak voor ieder geval, waar we in de werkelijkheid tegenover zullen komen te staan, haar nuttig effect afwerpen. Bij ieder luchtgevecht, onder welke omstandigheden of tusschen welke soorten van vliegtuigen het ook wordt gevoeld, tieffen we de volgende elementen aan: le. de opsporing en ontdekking van vijandelijke vliegtuigen. :2e. het gereed maken voor den aanval of de ontwijking. 3e. de aanval of cle verdediging tegen dien aanval (eventueel meerdere aanvallen na elkaar). 4e. een toestand, die bestaat uit een mêlée van vliegtuigen van beide partijen, en die we doorvoering zullen noemen. 5e. het verzamelen van vliegtuigen, wanneer het gevecht wordt afgebroken. 518

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 46