Bovendien zullen vele luchtgevechten worden uitgevoerd onder de volgende bijzondere omstandigheden, n. 1. na een voorafgaande langdurige vlucht en op groote hoogte, welke omstandigheden men ook als gemeenschappelijke elementen zal kunnen beschouwen, ter wijl niet moet worden vergeten, dat het vliegtuig belast zal zijn met zijn oorlogsuitrusting, waardoor zijn vliegeigenschappen in meer of mindere mate worden gewijzigd. Volledige vaardigheid in het luchtgevecht zal worden verkregen, wanneer de vliegenier in ieder van de vijf opgesomde gevechts- phasen geoefend wordt in aanval en verdediging, niet alleen bij korte vluchten op geringe hoogte, doch ook na langdurige vluchten en op groote hoogte. Teneinde de oefeningen voor iedere gevechtsphase vast te stel len, en ordelijk te rangschikken tot een systeem, zullen we me thodisch te werk dienen te gaan en daartoe voor iedere phase de volgende vragen moeten stellen: le. Welke handelingen heeft de vliegenier in deze phase altijd, herhaaldelijk of waarschijnlijk te verrichten, m. a. w. wat neemt hij dan waar en hoe reageert hij op zijn waarnemingen? 2e. Hoe kunnen diezelfde waarnemingen en handelingen bij de oefening verkregen worden, opdat op de minst kostbare wijze zooveel mogelijk gelegenheid gegeven wordt om de onderwerpe- lijke waarnemingen en handelingen te verrichten en zoo groot mogelijke vaardigheid verkregen wordt. Wat de eerste vraag betreft, zullen we het antwoord moeten afleiden uit literatuur en krijgsgeschiedenis. Overigens zal op den duur wel de voornaamste bron voor het antwoord op de vraag: „Hoe moet er in de lucht worden gevoch ten" de ervaring zijn, die we bij de oefening opdoen, waaruit we vanzelf wel te weten zullen komen, welke kansen bij het lucht gevecht gewaagd moeten worden en welke wel en niet gewaagd mogen worden. Voor wat betreft de tweede vraag, zullen eenige algemeene beginselen voor het inrichten van de oefenstof hierna afzonderlijk worden besproken. Ieder luchtgevecht zal zijn eigen karakteristiek hebben, doordat verschillende factoren in ieder afzonderlijk geval in een bijzondere combinatie zullen optreden. Tot deze factoren zullen bijv. be- hooren: de opdracht, die men heeft te vervullen, de waargenomen sterkte van den tegenstander, het type vliegtuig van den tegen stander, eigen sterkte, de plaats waar men zich bevindt t. o. v. den tegenstander, stand van de zon, voorraad benzine en munitie, waarover men beschikt, de wijze van optreden van den tegenstander gedurende het gevecht, te verwachten vuur van 's vijands luchtaf weergeschut enz. enz. 519

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 47