Het zal er bij het werkelijk gevecht om gaan, om in korten tijd den invloed van deze factoren, voorzoover zij aanwezig zijn, op de juiste waarde te schatten, en de factoren te onderkennen, wier invloed beslissend kan zijn voor den afloop van het gevecht. Het zijn ook overwegingen van dezen aard, die in korten tijd den grondslag dienen te vormen voor een plan van uitvoering van de opdracht, die de zelfstandig optredende vliegtuig- of vliegtuigafdee- lingscommandant in een bepaald geval krijgt. Naarmate het gevecht zich ontwikkelt, zullen ondergeschikte vliegtnigcommandanten zich ook voor zelfstandig handelen ge plaatst zien, hetzij dat zij hun opdracht alsnog van hun comman dant door teekens of radio krijgen, hetzij dat de loop van het gevecht hem tot zelfstandig handelen dwingt. Om den invloed van de factoren, die op het luchtgevecht hun invloed doen gelden, op de juiste waarde te kunnen schatten, moet men over ervaring beschikken, zoowel over ervaring van den in vloed van deze factoren op den strijd in de lucht tusschen de luchtstrijdkrachten van beide tegenstanders over het algemeen, als over ervaring van den invloed op den detailstrijd tusschen kleine afdeelingen. Deze ervaring kan ontleend worden aan bestudeering van het verloop van luchtgevechten, die ons uit de krijgsgeschie denis bekend zijn, (mits die krijgsgeschiedenis de details nauw keurig vermeld) en aan bespreking van mogelijke en gewenschte oplossingen voor onderstelde gevallen, naar aanleiding van welke bespreking men desgewenscht die gevallen kan nabootsen. Voor wat betreft den detailstrijd zal de ervaring ook in groote mate ontleend worden aan de resultaten van de oefeningen, die thans zullen worden bekeken. DE OPSPORING VAN VIJANDELIJKE VLIEGTUIGEN. Wanneer twee vijandelijke vliegtuigen (vliegtuig-afdeelingen) in elkanders gezichtsbereik komen, dan is met het oog op een even tueel gevecht, diegene in het voordeel, die den tegenstander het eerst ontdekt. Dat voordeel kan worden uitgebuit, hetzij door maatregelen te nemen om het gevecht te ontwijken, wanneer het aangaan van het gevecht niet raadzaam is, hetzij door maatregelen te nemen het gevecht onder de gunstigste omstandigheden te kunnen aanvangen, wanneer het gevecht geboden is, daarbij rekening houdende met al de feiten, die men reeds op grooten afstand aan de tegenpartij waarneemt, zooals: getalsterkte, hoogte, koers, type, snelheid, ver moedelijk opdracht van den tegenstander enz. Onder alle omstandigheden hebben we dus te doen met een waarneming, gevolgd door: o. een besluit „vechten of niet", wanneer de vliegenier zelfstan dig is. 520

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 48