vang van het gevecht op grootere hoogte, dan heeft men het voor deel, dat men bij het inzetten van den aanval over groote snelheid kan'beschikken, die gebruikt kan worden om na den aanval het vliegtuig op te trekken en buiten het bereik van den tegenstander te brengen. Men is dan in staat om daarna zelf het oogenblik van den volgenden aanval te kiezen en behoudt dus het initiatief, de tegenstander kan zich alleen maar verdedigen, tenzij het toestel van den tegenstander over veel grootere stijgsnelheid beschikt. Bovendien duurt het dan veel korter, om op schootsafstand van den tegenstander te komen en heeft men meer kans op verrassing. 2e. de Zon. Aanvallen met de zon in den rug geeft beter uit zicht dan de tegenstander heeft, die door de zon verblind wordt en geeft daardoor grootere kans op verrassing van den tegen stander, terwijl het eigen vuur dan beter gericht zal zijn dan dat van den vijand. 3e. de blinde hoek van den tegenstander. Ziet men kans zijn koers zoodanig te kiezen, dat men in den blinden hoek van zijn tegenstander blijft, dan vermeerdert men eveneens de kans op verrassing. 4e. een factor, die ook kan bijdragen tot verrassing wordt gevormd door oordeelkundig gebruik, maken van wolkenformaties. 5e. Heeft de aanval plaats in de vliegrichting van den tegen stander op diens staart, dan heeft men bij het schieten het voor deel, dat het snelheidsverschil der vliegtuigen betrekkelijk gering is en alle kwetsbare deelen van den tegenstander (bestuurder en tanks) in de richtlijn liggen. Het is duidelijk, dat men bij het nemen van de beslissing, op welke wijze den tegenstander aan te vallen, een keus zal moeten doen; dikwijls zal men noodgedwongen den tegenstander het voordeel van één of meer factoren moeten laten; het zal niet steeds mogelijk zijn een zoodanigen koers te kiezen, dat men voordeel heeft van zon, nadering in den blinden hoek, wolken en hoogte tegelijk. Heeft een vliegenier den aanval van uit verschillende richtingen beoefend, dan zal hij op den duur wel eigen ervaring krijgen over de waarde van de verschillende factoren tegenover verschillend1- vliegtuigtypen; in het gevecht zal hij dan ook naar aanleiding van zijn bij de oefeningen verkregen ervaring zelf wel een keus weten te doen, om onder de gegeven omstandigheden bij de ontdekking van den tegenstander de meeste kansen aan zijn eigen kant te brengen. Het blijft nog de vraag, welke de volgorde van belangrijkheid is van de genoemde factoren. Men zal hier eigen ervaring moeten verkrijgen door middel van de resultaten van de oefening. Ook kan men zich de vraag stellen, aan welke eischen wolken formaties moeten voldoen, om bij nadering van den tegenstander uitgesproken voordeelen en niet nadeelen op te leveren, en ook 522

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 50