Opvoering van de moeilijkheden bij deze oefening kan verkregen worden door: a. door T een andere koers te geven t. o. v. den stand van de zon. b. het hoogteverschil tusschen A en T te wijzigen. c. aan T opdracht te geven op bepaalde tijden zijn koers te wijzigen. d. door voor T een ander type vliegtuig te nemen. e. door aan T ook een aanvalsopdracht te geven. Het is duidelijk, dat tijd en geld bespaard wordt, als er meer dere vliegtuigen A zijn, die ieder van hun eigen vooraf bepaalde piaats t. o. v. één vliegtuig T manoeuvreeren. Zoodra A in de nabijheid van T is, wordt weer opnieuw aangevangen; i maakt rechtsomkeert en A neemt een nieuwe plaats in t. o. v. T. ad. 2. Als ad 1, doch thans heeft A opdracht, T in één van zijn blinde hoeken te naderen. A zal dus na ontdekking eerst zijn koers zoo moeten kiezen, dat hij zonder afstandvermindering in den blinden hoek van 1 komt en daarna al nadeiende daaim biijtt. Wellicht kan deze oefening met die ad 1 gecombineerd worden en zijn er dus meerdere vliegtuigen, die zoowel met zon in den rug en van grootere hoogte als in een blinden hoek zich voor den aanval gereed maken. Voor opvoering der moeilijkheden als onder ad 1. ad 3. Ook hierbij een vliegtuig T, dat een bepaalde koers vliegt. Op welke wijze wolkenformaties dienstbaar gemaakt kunnen worden aan den aanval, zal zooals reeds gezegd, bij de oefeningen zelf moeten blijken. Overigens kunnen deze oefeningen op dezelfde wijze worden ingericht als die ad 1 en ad 2. B. De oefeningen in het formatie vliegen. Waar echter bij het optreden in afdeelingsverband gedurende de geheele luchtactie van de vliegeniers vaardigheid in het vliegen en manoeuvreeren in af deelingsverband gevorderd zal worden, zullen de oefeningen in het afdeelingsvliegen afzonderlijk behandeld worden. HET ONTWIJKEN VAN HET GEVECHT. Het kan zijn, dat de opdracht, die een vliegenier of een afdeeling vliegtuigen heeft, het aangaan van het luchtgevecht verbiedt. Ofschoon oefeningen in het ontwijken van het luchtgevecht eigenlijk in een opstel over „het beoefenen van het luchtgevecht" minder op hun plaats zijn, zullen we er volledigheidshalve toch even melding van maken. We kunnen onderscheiden: le. de maatregelen, die een vliegenier (Afdeelingscommandant) reeds onmiddellijk na het vertrek van het vliegterrein neemt, opdat zijn vlucht voor eventueele tegenstanders onopgemerkt blijft. Hij zal gebruik kunnen maken van wolkenformaties, 524

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 52