4. EEN NIEUWE OFFENSIEVE HANDGRANAAT, i) door W. L. G. JAS. Een kenmerkende eigenschap van de scherfhandgranaat is, dat het aantal scherven met buiten gevecht stellende kracht zoo groot mogelijk moet zijn en de materieele uitwerking zich over een zoo groot mogelijk oppervlak moet uitstrekken. Daarom leent zich de scherfhandgranaat in het algemeen slechts voor defensieve doelein den, daar de eigen troep dan in de gelegenheid is, zich tegen terugvliegende scherven te dekken. Voor offensieve doeleinden hebben we behoefte aan een hand granaat met een zoo groot mogelijke plaatselijke uitwerking, waar bij de kans uitgesloten moet zijn, dat de eigen troep tot op zeer korten afstand van het springpunt (ongeveer 10 M.) nadeel van het ontploffende projectiel kan ondervinden, ook indien onder be paalde omstandigheden die troep zich niet dekt. De buiten gevecht stellende werking berust bij de offensieve handgranaat op den enormen luchtdruk, welke de detoneerende springlading in de on middellijke nabijheid van het springpunt ontwikkelt, terwijl de zeer heftige knal bovendien een groot moreel effect heeft. Wil men de scherfhandgranaat zoowel voor defensieve als voor offensieve doeleinden aanwenden, dan moet men noodgedrongen afzien van een werkingssfeer over een groot oppervlak. Om echter een bevredigend nuttig effect op den vijand te verkrijgen, zal dit oppervlak toch nog zoo groot moeten zijn, dat gevaar voor eigen troep niet uitgesloten is. Onze steelhandgranaat is een scherfhandgranaat. Zij dient zoowel voor den aanval als voor de verdediging (G. V. I. punt 8, V. H. 1. punt 19 (1) (2)). Den man moet geleerd worden zich na iederen worp te dekken (V. H. I. punt 20) waaruit blijkt, dat de kans op verwonding van den werper van dien aard is, dat hij zich ook bij den aanval na den worp moei dekken. De Duitsche steelhandgranaat is, wat constructie en spring lading betreft te rangschikken onder de offensieve handgranaten, d. w. z. dat het projectiel niet geconstrueerd is op scherfwerking. In de onmiddellijke nabijheid van het springpunt is de uitwerking vernietigend, echter zijn de samenstellende deelen van het projec tiel van dien aard, dat deze nog eene buiten gevecht stellende uit werking hebben binnen een straal van 20 M. om het springpunt. 526 Met twee schetsen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 54