555 Kapitein Stürm bespreekt het Voorschrift optisch seinen voor de landmacht 1921 Het voorschrift behandelt o. m. de optische en geluidgevende seinge- ineenschap tusschen troepen te land, de seingemeenschap van verbindingsvlie gers met de gevechtsleiding en troepen te land, en de seingemeenschap van vliegtuigen met artillerie-commandoposten. Ais optische seinmiddelen kent menkleine en groote seinlampen, de heliograaf, den sluiter, de vlag, de vuurwerkseinen en het zoeklicht. Lichtpistolen en seinpatronen behooren tot de organieke uitrusting van den troep. Als seinpatronen kent men 1 roode, 1 met 3 witte sterren, 1 met 6 witte sterren (alle voor dag en nacht), 1 met gele look (te gebruiken bij dag) 1 witte kettingster (bij voorkeur te gebruiken bi] nacht). Deze seinen worden steeds in series van minstens twee gebruikt. Voorts kent men vuurpeilen, seinpotten en seinpatronen voor vliegtuigen. Luitenant, Kruis vervolgt het artikel over Luchtdoelartillerieen bespreekt eemge speciale eischen van het luchtdoelgeschut, alsmede eenige aangelegen heden van organisatorischen aard w. o. b. v. het vervoer. Kapitein Bakhuis bespreekt het vergrootingsinstrument „de pantograaf"- bchr. wijst op het gemak van schetsen op 1 10.000 en bepleit daarom de ter beschikkingstelling van een pantograaf met bijbehooren voor den batal jonsstaf. Een eenvoudig model wordt beschreven. iA^r^anal? der Vereenlg'ng ter beoefening van de krijgswetenschap. IVde Afl. Economische en indnstrieele oorlogsvoorbereiding, door I. G Tin bergen. Met het oog op de beschikbare plaatsruimte moge worden volstaan met van de punten van behandeling te noemen In groote trekken omvat die voorbe reiding, in onderlinge samenwerking van militaire en burgerlijke diensten en met medewerking van particuliere zijde a. op algemeen maatschappelijk gebied: maatregelen voor de volkshuishou ding en voor het economisch leven b. op militair gebied maatregelen voor de aanvulling van de materieele behoeften der strijdmacht, waarbij te onderscheidenmaterieele vraagstukken beti effende: grondstoffen e. d., mogelijkheden van fabrikage in staats- en particuliere bedrijven, verpleging en geneeskundige verzorging, gebruik van het materieel bij de strijdmacht; personeele vraagstukken: organiseerend en leidend personeel, werkkrachten. Voorbereiding, c. q. vaststelling, van wettelijke en bestuursmaatregelen zijn noodig ter verzekering van het te juister tijd kunnen uitvoeren van de ver- eischte maatregelen. Voorts trof ons de volgende uitspraak van den inleider, waar deze spreekt over de eigenlijke strijdmiddelen en hun aanmaak. „Ten einde het totaal der uit te voeren orders zoo groot mogelijk te doen zijn, waarmee en de art. inr. en de particuliere nijverheid en dus onze oorlogs voorbereiding gebaat zijn is het dringend noodig, zoo min mogelijk in het buitenland te betrekken. Voor leger en marine wordt hiermee reeds rekening gehouden, maar ook het Indisch legerbestuur kan in deze medewerken. Zooals in elk opzicht, gaat Ned.-Indië meer en meer zijn eigen wegen, het oriënteert zich voortdurend meer buiten Europa. Maar voor zooveel het zijn oorlogs- materieel uit dit werelddeel blijft betrekken, is het in het belang van het moederland, waarmee het toch een geheel blijft uitmaken, ten zeerste ge- wenscht, dat het dit in zijn oorlogsvoorbereiding steunt. De overtuiging waarover ik zooeven sprak, dient daarom ook aan het Indische legerbestuur te worden bijgebracht, opdat het zich verantwoord zal gevoelen, daarnaar te handelen." C'.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 83