663 onderworpen. In het kort valt het opstel samen te vatten in de woorden: Als het mogelijk was een tegenstander door vuur „niederzukampfen" dan zou daarmee de beslissing zijn gevallen en dan zou derhalve van „niederhalten" geen sprake behoeven te zijn. Revue d'artillerie. April 1928. Het eerste artikel is getiteld: La contre- batterie. Hierin worden door den luitenant-kolonel Bourboulon o. m. be handeld lo. de wijze van het gebruik van de artillerie als contrabatterij, in de toekomst 2o de leeringen, welke getrokken kunnen worden ten aanzien van personeel en materieel 3o. de organisatie van de contra-batterijen in groepen en de verdeeling van de zönes, waarin moet woiden opgetreden. Als kenmerken van den toekomstoorlog worden genoemdhet overwegend gebruik van automatische wapens, het intensieve gebruik van verstikkende gassen, de vergrooting van de dracht van de artillerie en de groote rol, welke door de luchtmacht wordt gespeeld. Hiertegenover dienen te staan groote echelonneering in de diepte en groote bewegelijkheid. Het personeel moet in staat zijn tot snel handelen met groote nauwkeurig heid. Die snelheid geldt zelfs voor de zware artillerie. Nauwkeurigheid komt tot uiting in het zorgvuldig in rekening brengen van alle mogelijke factoren, welke van invloed zijn op de dracht enz. Het materieel moet zijn ingericht voor groote dracht en uiterst bewegelijk zijn, waarbij de motoriseering weer een voorname plaats inneemt. Aan het derde punt w ordt de meeste aandacht besteed. Hoe belangwekkend ook zullen we hieromtrent niet verder uitweiden, in het bijzonder ook omdat hier vnl. aan Fransche toestanden is gedacht, welke in menig opzicht afwijken van de onze. Uit een gedeelte „opleiding van het kader en van den troep" zij nog ver meld, dat erin aanwijzingen worden aangetroffen voor de opleiding van lucht- waarnemers, welke aanwijzingen ook voor ons niet zonder waarde zijn. Het in de Maartaflevering aangevangen artikel: „De V entente aréaliser entre l'infanterie et son artillerie d'appui direct" wordt beëindigd. Van zelfsprekend wordt groote nadruk gelegd op een goed verzekerde verbinding, „maar" zegt de schr. „men kan welk kanon ook aannemen, wat men wil, men kan ons lichte, zekerwerkende, niet te ontregelen telefoontoestellen geven, het helpt alles niets als de moreele verbinding niet werkt." Daarom wordt deze laatste nog eens onderstreept. Ten slotte vermelden we nog: Le tir de 1'artillerie contre les chars de combat van den chef d'escadron d'artilleiie, F. le Nötre, een beschrijving van de lichte veldhw. van 10,5 L. 22 van de Hollandsche Industrie en Handels- Maatschappij en een beschouwing „Tirs par coups fusantshauts", waarin twee methodes le réticule tangent en Ia methode télémétrique" tegenover elkander worden gesteld. Revue Militaire Fran?aise. April. Gewezen moge worden op een vervolg artikel van den kolonel Alléhaut„Les débarquements de vive force". De in het Februari-nummer aangevangen studie Les enseignements de la guerre marocaine {1925-26) en matière dl aviation" van den kolonel Armengaud wordt voortgezet. Militar Wochenblatt. 25 Maart. Het nummer bevat verschillende lezens waardige artikelen, waarin evenwel voor ons de waarschuwing verborgen ligt, voorzichtig te zijn in het trekken van conclusiën voor onze omstandigheden. Door de steeds voortschrijdende techniek, welke wij om verschillende redenen niet op den voet kunnen volgen en door onze beperkte troepensterkte en het feit dat onze troepenafdeelingen als het ware steeds onaangeleund zullen strijden, zijn we meer en meer aangewezen op eigen oplossingen. Zoo mogen vermeld worden het artikel „Aus der Tiefe fechten", waarin de voordeelen van de diepte echelonneering worden belicht, voorts „Eine Kreuzung deutscher tind französischer Kampfvorschriften'waarin de bekende generaal von Taysen het

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 101