verbinding ten behoeve van de samenwerking wordt verkregen (Verb. afd. C4 - Reg4 C4 en verb. afd. C4 c. q. berichtofficier b/d Reg4 Cf met de zich bij de bataljons Cten ophoudende berichtonderoff" v/d Artie.) maar bovendien een verbinding tusschen de afd. Cten van de artillerie en den Div. Art. C' Wanneer er geen lijnen ter beschikking van de artillerie kun nen worden gesteld, of wanneer de verbindingsassen niet tijdig gereed zijn, moet de artillerie in staat zijn de verbinding geheel zelf tot stand te brengen. Deze verbindingen moeten dan echter zooveel mogelijk langs het tracée van de verbindingsassen worden aangelegd. Bij gevechten van langeren duur zal de artillerie ten behoeve van doelwaar- neming, enz. bovendien nog afzonderlijke verbindingenin de verbindingsassen tot stand kunnen brengen. 9. Iedere commandant moet bij de keuze van de plaats van den commandopost c. q. staf kwartier, zoomede bij de verplaatsing daarvan in de eerste plaats rekening houden met de mogelijk heden voor het tot stand brengen van de verbindingen. Bij de oefeningen wordt nog dikwijls te weinig met dezen eisch rekening gehouden en hoofdzakelijk aandacht geschonken aan de eveneens noodzakelijke dekking tegen zicht op den grond en van uit de lucht. Met het oog op de verbindingen moet de commandopost gemakkelijk bereikbaar zijn voor ordonnansen en voor het aanleggen van telefoonverbindingen. Bij voorkeur moet de plaats dus aan een weg gekozen worden, waarbij echter in verband met het gevaar voor artilleriebeschieting markante punten (b. v. kruispunten) moeten worden vermeden. Verder verdient het aanbeveling wanneer in de nabijheid, met het oog op observatie en eventueele optische verbindingen, uit- zichtgevende punten worden aangetroffen, terwijl, indien ver binding met vliegtuigen noodzakelijk is, op niet te grooten afstand over open terreingedeelten voor het uitleggen van den U-seinlap en c. q. voor het inrichten van een berichtkokerterrein moet kunnen worden beschikt. Het behoeft geen betoog, dat de ver schillende onderdeelen van een verbindingspost, behoorende bij een commandopost, zich aanpassende aan het teriein, eene verspreide opstelling moeten innemen en dat opeenhooping van personeel in de nabijheid van den commandopost moet worden vermeden. Ook moet worden gewaakt tegen onnoodig hinderlijk lawaai in de onmiddellijke nabijheid van telefoon of radioposten (b. v. van motorrijwielen). 10. Een commandopost c.q. een vooruitgeschoven verbindingspost, mag in den regel niet worden verplaatst, alvorens de verbindingen ten behoeve van den nieuwen post gereed zijn. Ook tegen dezen eisch wordt bij de oefeningen dikwijls gezondigd. Dit valt ook niet te verwonderen, aangezien wij nog over weinig verbindingsmaterieel en -personeel beschikken en 573

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 11