bovendien meestal de voorwaartsche beweging bij de oefeningen sneller verloopt dan in de werkelijkheid. Daar echter hierdoor de noodzakelijke verbinding dikwijls gerui- men tijd verloren gaat, moet ook bij de vredesoefeningen zooveel mogelijk aan dezen eisch worden voldaan. Moeilijk is dit niet, indien de verbindingen tijdig te voren worden tot stand gebracht en indien men zich in verband met de thans beschikbare geringe hoeveelheid personeel en materieel beperkt tot de meest nood zakelijke verbindingen. Iedere commandant moet dus zorgdragen zooveel mogelijk in doorloopende verbinding te blijven met den naast hoogeren en de naast lagere commandanten. Bij verplaatsing van den commandopost moet daarvan derhalve zoo spoedig mogelijk kennis worden gegeven aan de betrokken commandanten, terwijl tijdens de verplaatsing v/d commandant de oude commandopost door achtergebleven personeel bezet moet blijven, totdat de bevel voering in den nieuwen commandopost in werking is getreden. Zoo noodig blijft een officier achter, die namens den commandant bevoegd is de noodzakelijke bevelen te geven of de vereischte maatregelen te treffen. Het voorgaande geldt uiteraard ook voor het geval, dat de commandant zich tijdelijk van zijn commando post wil verwijderen (b. v. persoonlijke verkenning, observatie of het zich op de hoogte stellen van den toestand bij de onder deden). Het personeel van den commandopost moet echter steeds op de hoogte zijn van de plaats, waar de commandant zich ophoudt, teneinde hem zoo noodig van belangrijke aange legenheden zoo spoedig mogelijk kennis te kunnen geven. 11. Daar op geen enkel verbindingsmiddel ten allen tijde met zekerheid kan worden vertrouwd verdient het aanbeveling om met het oog op het cq. tijdelijkuitvallen van het te bezigen verbin dingsmiddel andere verbindingsmiddelen beschikbaar te houden of bij belangrijke verbindingen een bericht langs verschillende wegen of met behulp van verschillende verbindingsmiddelen te verzenden. Belangrijke berichten worden zoo mogelijk ook steeds schriftelijk verzonden. Elke verbinding moet echter tot stand worden gebracht alsof men zich daarop alleen zou moeten verlaten, terwijl er tevens voorzieningen moeten worden getroffen of voorbereid voor het geval van storing. 12. Verbindingen zijn waardeloos en kunnen zelfs een gevaar vormen voor de eigen troepen, indien niet steeds rekening wordt gehouden met de mogelijkheid, dat mededeelingen daarlangs door onbevoegden of den vijand worden opgevangen. Steeds moeten daartegen maatregelen worden getroffen. Elk bericht, waarvan de inhoud voor onbevoegden geheim moet blijven of waaruit de vijand nut zou kunnen trekken en dat bij de overbrenging in handen van den vijand of onbevoegden zou 574

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 12