den berichtgever op het bericht gestelde aanwijzingen (snelheid van overbrenging, verzending langs verschillende wegen enz.) moet(en) worden gebezigd. Uiteraard zal de berichtgever, indien hij zulks wenscht, het gebruik van een bepaald verbindingsmiddel kunnen gelasten en daartoe een aanteekening op het bericht moeten stellen. Is dan verzending op deze wijze niet mogelijk, dan zal het verbin dingspersoneel machtiging moeten vragen het bericht op andere wijze te verzenden. Bij een goede regeling van den verbindings dienst zal de keuze van het te bezigen middel echter meestal het beste aan het verbindingspersoneel kunnen worden over gelaten. In verband met het bovenstaande, zal de commandant van den verbindingspost somtijds ook het beste kunnen beoordeelen of de vercijfering van geheim te houden berichten in verband met het te bezigen verbindingsmiddel of den toestand van de verbinding noodzakelijk is. Dit betreft berichten waarvan vercij fering gewenscht is, indien de toestand van de te bezigen ver binding zulks noodzakelijk maakt, maar waarbij vercijfering met het oog op het tijdverlies achterwege moet blijven indien de verbinding veilig is. Terzake moet door den berichtgever een aanteekening op het bericht worden gesteld. Op een bericht kunnen dus door den berichtgever de volgen de aanteekeningen worden gesteld 1 omtrent de vereischte spoed, 2 omtrent de verzending langs meerdere wegen c.q. op ver schillende wijze, 3 omtrent het zoo noodig vercijferen en 4 zoo noodig omtrent het te bezigen verbindingsmiddel. Indien de be richtgever (c.q. personeel van diens staf) om de een of andere reden geen gelegenheid heeft de geheim te houden berichten zelf te vercijferen (c.q. te ontcijferen), kan dit eveneens aan het verbindingspersoneel worden opgedragen. In een dergelijk geval kunnen er derhalve nog aanteekeningen omtrent het al of niet vercijferen op de berichten worden gesteld. De verzending van de berichten wordt dus in het algemeen door den commandant van den verbindingspost geregeld. Hij kiest het verbindingsmiddel, dat in verband met de lengte, den inhoud en de gestelde aanteekeningen de meeste waarborgen biedt voor een zekere, juiste en snelle overbrenging. (Slot volgt). 576

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 14