taandanten van verschillende voor eene gemeenschappelijke mak aangewezen onderdeelen, al of niet behoorende tot hetzelfde wapen, te blijven onderhouden, moet de hulp van den verbindingsdienst worden ingeroepen, teneinde de ten behoeve van de bevelvoering en onderlinge samenwerking noodzakelijke berichtenwisseling mogelijk te maken. De verbindingsdienst omvat derhalve de voorbereiding, het tot stand brengen, het in stand houden, de bediening, het afbreken en het verplaatsen van de ten behoeve van de- bevelvoering, de onderlinge samenwerking, de vuurleiding, enz. noodzakelijke ver bindingen, waartoe het noodige personeel en materieel tijdig be schikbaar moet worden gesteld en oordeelkundig moet worden verdeeld en waarbij eene juiste en zoo snel mogelijke overbren ging van de bevelen en berichten moet zijn gewaarborgd. De verbindingsmiddelen. Een verbinding kan op verschillende wijzen tot stand worden gebracht. In onze verhoudingen kunnen verbindingen tot stand komen met behulp van de lijn-telegrafie en de lijn-telefonie, de radio-telegrafie en -telefonie, optische middelen, geluidgeven de middelen, postduiven, ordonnansen en berichtofficieren (al of niet voorzien van middelen van versneld vervoerpaarden, (motor-) rijwielen, (motor-) voertuigen en c. q. vliegtuigen), en verbindingsvliegtuigen, welke de verbinding verder met behulp van optische middelen, radio en berichtkokers tot stand kunnen brengen. Bij de beoordeeling, welk verbindingsmiddel moet worden ge bruikt, is in de eerste plaats een grondige kennis van de eigen schappen van de verschillende verbindingsmiddelen noodig, ter wijl bij de keuze verder nog van invloed zijnde tactische toestand, de gesteldheid van het terrein, de weersgesteldheid, de aard van het bericht, de gewenschte snelheid van overbrenging enz. De lijn-telefoon en ten behoeve van de hoogere bevelvoering ook de lijn-telegraaf- zijn de voornaamste verbindingsmiddelen. De telefoon is in het gebruik betrekkelijk eenvoudig, een groot aantal van elkander onafhankelijke verbindingen kan daarmede tot stand worden gebracht, groote afstanden overbrugd, terwijl bovendien het plegen van mondeling overleg mogelijk is. De aanleg van telefoonverbindingen kost echter vrij veel tijd (vooral wanneer dit dwars door het terrein moet geschieden) en naarmate de verbindingen langer zijn bovendien meer personeel en materieel; de verbindingen zijn somtijds uit de lucht zichtbaar, terwijl zij bovendien blootstaan aan beschadiging en onderbreking ten ge- 564 Verder zal alleen gesproken worden over „berichten", waaronder dus eveneens bevelen, enz. begrepen dienen te worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 2