zou uitbrengen omtrent de samenstelling van een N. R., waarbij de deels tegenstrijdige eischen, waaraan dit moet voldoen, zooveel mogelijk met elkaar in overeenstemming moesten worden gebracht. Deze commissie bracht in Juni 1915 een uitgebreid verslag uit, met conclusie dat het beschuit N. R. als zoodanig niet geschikt werd geacht, omdat dit geen voldoende voedingswaarde bezat en de aanvulling bij een isolement van Java niet verzekerd was (meel en perkamentpapier zijn importartikelen). Als bijkomende bezwaren noemde de commissiehet opruimings- vraagstuk, onvoldoende bescherming tegen regen, invloed van transpiratie en stooten tijdens het vervoer bij den man. De commissie stelde voor de door den man mede te voeren vivres te doen bestaan uit een noodration van andere samenstelling en een marschration. Het N. R., voldoende voor één voedzamen maaltijd diende volgens haar te worden samengesteld uit: 150 gram rijst, 125 gram gehakt vleesch, 60 gram gebakken uien, 30 gram dulcine, 1 eendenei (in stukjes gesneden), 1 lombok, 10 gram zout enz. Samen bereid tot nasi-goreng, zoodat conserveering en blik verpakking voor dit N. R. dus noodzakelijk werd. Door de Afdeelingshoofden van het D. v. O., die omtrent dit verslag van advies dienden, werden de bezwaren tegen het beschuit N. R. over het algemeen te breed uitgemeten geacht. Naar aanleiding van die adviezen werd door het Legerbestuur bepaald, dat het beschuit N. R. voorloopig gehandhaafd zou blijven (intusschen was reeds besloten tot blikverpakking van de beschuiten), geen marschrations zouden worden medegevoerd en met het door de Commissie voorgestelde nasi-goreng N. R. opleggingsproeven zouden worden gehouden. Vervolgens hadden bij den troep vergelijkingsproeven plaats ten aanzien van het beschuit N. R., het nasi-goreng N. R. en het tijdelijke N. R. Dit laatste was een combinatie van het beschuit N. R. en het rijst N. R. en bestond uit8 beschuiten elk van 25 gram, 1 blikje bereid vleesch (60 gram), 300 gram ver- sche rijst, 90 gram gedroogde visch en 5 gram thee. In verband met de uitkomsten van die proeven zou worden beslist, welk N. R. definitief zou worden ingevoerd. Viel de keuze op het nasi-goreng N. R. en bleef de eisch gehandhaafd, dat dit voor een volledigen maaltijd van een ge- heelen dag zou moeten dienen, dan zou ongeveer het dubbele van den inhoud van één blik verdeeld moeten worden over 2 of 3 blikken. 601

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 39