volge van de vijandelijke vuuruitwerking, troepenbewegingen en somtijds van weersinvloeden. Bij langdurige nauwere gevechtsaan raking ontstaat er somtijds gevaar, dat de geheimhouding verloren gaat, indien de vijand tijd en gelegenheid heeft luistertoestellen te gebruiken, waarmede de gesprekken gevoerd langs in de na bijheid van den vijand gelegen lijnen kunnen worden afgeluisterd. Bij ons zal bovendien door de dikwijls gebrekkige kennis van de Nederlandsche taal van het bedieningspersoneel de kans op het ontstaan van misverstanden worden vergroot. De in de vorige alinea genoemde nadeelen kunnen door het treffen van bijzondere maatregelen grootendeels worden onder vangen. (Tijdige en zorgvuldige aanleg, goede bewaking, gebruik van dubbeldraadsgeleidingen tegen afluistergevaar, herhalen van de berichten ter voorkoming van misverstanden, enz.). Daar het herhalen van berichten tijdroovend is, zullen lange berichten daar om dikwijls eerder hunne bestemming kunnen bereiken, indien zij per ordonnans worden overgebracht. De telegraaf heeft wat den aanleg betreft dezelfde eigenschap pen als de telefoon; in het gebruik is de telegraaf echter minder eenvoudig; daarentegen is de juistheid van het overbrengen grooter, daar de berichten in morse- of gewoon schrift worden vastgelegd. Daar de telegraaf voornamelijk gebruikt wordt ten behoeve van de hoogere bevelvoering (verbindinghoofdkwartier— hoofdonder- deelen), blijft deze in dit opstel verder buiten beschouwing. De radiotelegraaf en -telefoon heeft boven de lijn-telefoon het voordeel dat verbinding snel, tot op de grootste afstanden, in alle richtingen en met behulp van weinig personeel kan worden tot stand gebracht. De verbinding is bovendien in vrij groote mate onafhankelijk van het tusschengelegen terrein en van den toe stand van de atmospheer (electrische invloeden, z.g. luchtstoringen uitgezonderd), terwijl verbinding met vliegtuigen en tusschen vliegtuigen onderling mogelijk is. Aan het gebruik van de radio kleven echter zeer belangrijke nadeelen. Tengevolge van de radiowerking in alle richtingen be staat er kans op onderlinge storing en op storing door den vijand, terwijl bovendien de vijand de radioberichten kan opvangen en de plaatsen van de seinende stations zal kunnen vaststellen, waardoor hij aanwijzingen omtrent de plaats, de verplaatsing en de aanwezigheid van bepaalde troepenonderdeelen kan krijgen. Hoewel door eene zorgvuldige regeling en verdeeling van golf lengten, door het gebruik van geheimschrift of code, enz. eeni- germate aan de genoemde nadeelen kan worden tegemoet ge komen, blijft in de praktijk het gebruik van de radio zeer beperkt en kan de radio, vooral in onze verhoudingen, waar aan de personeelsvoorziening voor de bediening van dit technisch inge wikkelde verbindingsmiddel groote moeilijkheden verbonden zijn, slechts eene betrekkelijk ondergeschikte rol in het verbindings- 565

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 3