Teneinde allen twijfel weg te nemen omtrent het voldoende zijn voor een maaltijd van een zoodanig blikje, werd bovendien een vergelijking getroffen met andere conserven bij het Indisch Leger in gebruik. De inhoud van bedoelde blikken nasi-goreng is gelijk aan die van de blikken hutspot en bruine boonen en 1,4 maal zoo groot als van een blik ketan met Javaansche suiker. Wat het volume aangaat, voldeed het voorgestelde blikje dus zeer zeker. Betreffende de voedingswaarde van een zekere hoeveelheid levensmiddelen, kan men deze het doelmatigst vaststellen door de daarin voorkomende hoeveelheden eiwit, vet en koolhydraten respt. met 5, 3 en 1 te vermenigvuldigen en de verkregen uit komsten bij elkaar op te tellen. Op deze wijze vindt men voor de hiervoren genoemde conserven de volgende cijfers 1 blikje hutspot 300 1 ketan met Jav. suiker 300 1 bruine boonen 355 1 nasi-goreng 375. De voedingswaarde van zoo'n blikje nasi-goreng is dus grooter dan die van de allerwege in gebruik zijnde verduurzaamde ver eenvoudigde rantsoenen. Hoewel de in calorieën uitgedrukte verbrandingswaarde van een rantsoen een veel minder deugdelijken maatstaf voor de beoordeeling van de voedingswaarde oplevert dan de zooeven vermelde voedings-cijfers, moge ook daarvan volledigheidshalve eene vergelijking hier volgen 1 blikje hutspot ±515 calorieën. 1 ketan met Jav. suiker 965 1 bruine boonen 500 1 nasi-goreng 875 In aanmerking nemend, dat bij zwaren arbeid per kilogram lichaamsgewicht per dag 50 calorieën noodig worden geacht en het gemiddelde lichaamsgewicht van de militairen van het Indisch leger gesteld kan worden op 55 K. G. (Inl.) en 60 K. G. (Eur.), zoodat een normaal volledig dagrantsoen een waarde moet bezitten van respt. 2750 en 3000 calorieën, mogen 875 calorieën voor één maaltijd van een noodrantsoen zeker niet te gering worden geacht, daar immers aan een noodrantsoen wat de voedigswaarde betreft niet zulke hooge eischen mogen worden gesteld als aan een ge woon rantsoen, omdat het slechts dient om den man in geval van nood voor honger te vrijwaren en op krachten te doen blijven. Het destijds door de z. g. bepakkingscommissie aanbevolen noodrantsoen nasi-goreng van 150 gr. rijst, 150 gr. vleesch, 1 eendenei enz. was erop berekend om te dienen voor één stevigen maaltijd, waarop desnoods een dag zou kunnen worden geteerd, hetgeen inderdaad in de praktijk mogelijk is gebleken. Twee derde van die hoeveelheid kan dan toch zeker nog een behoor- 604

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 42