lijken maaltijd heeten, dus twee van dergelijke blikjes onge twijfeld een waarborg geven, dat het rantsoen als noodvoeding absoluut voldoende is. Bovendien, en ook dit is een voorname factor, hebben reeds vroeger genomen proeven uitgewezen, dat deze spijs door den soldaat in het algemeen smakelijk wordt gevonden. Aan de hand van deze gegevens werd door het Legerbestuur bij beschikking van 27 October 1927 beslist, dat het noodrant soen voor het Indisch Leger uit twee dergelijke blikjes nasi-goreng zal bestaan, terwijl ieder man dan bovendien nog voorzien zal worden van een rantsoen thee van 5 gram. Hiermede is dus, wat de samenstelling van het rantsoen betreft, een oplossing bereikt. Thans komt het alleen nog aan op den meest praktischen vorm der blikjes voor het gemakkelijk mede voeren bij voetganger en ruiter. Waar oorspronkelijk het denkbeeld heeft voorgezeten het rant soen in den veldzak mede te voeren, werden vierkante of recht hoekige blikjes (sardine-blikjes) het meest geschikt geacht, omdat, zooals vanzelf spreekt, deze zich voordeeliger in den veldzak laten verpakken als ronde. Ook is voorgesteld om elk blikje te voorzien van een lip en sleutel voor het gemakkelijk openen. Een dergelijke sluiting is echter niet gewenscht bij blikken, welke in autoclaven in oververhitte stoom worden geconserveerd en dus aan hoogen druk blootstaan. Na de reeds vroeger bij blikken bruine boonen en soep genomen proeven, is men van dat denk beeld teruggekomen. Daar ieder soldaat bovendien in het bezit is van een knipmes, waaraan zich een blikopener bevindt, is de lipsluiting met sleutel ook niet noodig. Bestonden aanvankelijk bij den Directeur der Conservenfabriek te Bandoeng geen bezwaren tegen de vervaardiging van recht hoekige blikken, later werd door hem eenige twijfel gekoesterd of de aanmaak van dergelijke blikjes nasi-goreng wel mogelijk zou zijn. Hij vreesde n. 1. dat deze blikjes niet bestand zullen zijn tegen den hoogen druk in de autoclaven, waarin de verduur zaming plaats heeft en dat dientengevolge afkeuringen op groote schaal niet zullen kunnen uitblijven. Het is dan ook niet uitge sloten, dat noodgedwongen toch tot den gewonen ronden vorm der blikjes zal moeten worden teruggekeerd. Wanneer de verpakking van het noodrantsoen buiten den veldzak plaats vindt, is dit ook niet zoo'n overwegend bezwaar. Een dergelijke bepakkingswijze, tezamen met andere onmisbare uitrustingstukken uit den veldzak, wordt momenteel door den Inspecteur der Infie overwogen. Bij de cavalerie zal het noodrantsoen medegevoerd moeten worden in de zadeltasschen. Volgens 18 van het V. P. B. Cav., uitgave 1924, bevindt zich in de linker zadeltasch, behalve andere uitrustingsstukken, het voorloopige noodrantsoen 84 B van het verplegingsvoorschrift), echter zonder visch of dendeng en in de 605

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 43