4. GASMASKERBEPROEVING. door VAN KERVEL. Ie Luit. Inf. Aangezien hoogstwaarschijnlijk binnen afzienbaren tijd proeven met verschillende gasmaskertypen bij het Ned.-Ind. Leger gehouden zullen worden, spreken wij de hoop uit, dat dit artikeltje als leidraad moge dienen, voor officieren, die met de beproeving belast zullen worden. In dit artikel is de practische ondervinding van eenige jaren gasmaskerbeproeving verwerkt. Algemeen. 1. Een officier moet met de leiding belast worden en blijven. 2. Teneinde een juist oordeel omtrent de practische geschiktheid van de maskers te kunnen vormen, is het noodig voor de vergelijkende beproeving een vaste ploeg manschappen aan te wijzen, die van alle andere diensten vrijgesteld moeten worden (vrijwilligers). De ploeg mag voor een officier, met een toegevoegd onderofficier, niet sterker zijn dan 15 man. 3. Waar bij nieuwe proefmodellen maskers, eenvoudigheidshalve meestal slechts één taille grootte aanwezig is, moeten de manschappen, die tengevolge van het aanwezig zijn van één taille hun masker niet gasdicht op kunnen zetten, door anderen vervangen worden. 4. Iedere deelnemer moet voorzien worden van een stel proef- maskers, zoodat de oefeningen met de verschillende masker soorten zooveel mogelijk onder gelijke omstandigheden, na elkander herhaald kunnen worden. Men wijzige hierbij telkens de volgorde der typen. 5. Vermits de gasmaskers van de proefpartij alle slechts van een en dezelfde taille zijn (de normale) moet de officier, belast met de beproeving, nagaan in hoeverre bedoeld maskertype gasdicht sluit op een willekeurig, doch liefst zoo groot en tot dezelfde landaard behoorend troepenonderdeel. Dit gasdicht sluiten moet percentsgewijze opgegeven worden. B. v. Van een partij van 20 maskers van één taille, moet nagegaan worden op een troepenonderdeel ter sterkte van ongeveer 200 609 De in dit artikel voorkomende aanwijzingen, kunnen ook toegepast worden wanneer t. z. t. de troepenonderdeelen met gasmaskers worden uitge rust en de troep in het dragen van het masker opgeleid moet worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 47