Indien bussen zonder nevelvangers verstrekt worden (voor het afvangen van colloïdale arsin-verbindingen) moet de totale weer stand van den bus z. n. kunstmatig opgevoerd worden, opdat de bus dezelfde totale weerstand zal hebben als de eventueel in te voeren oorlogsbus. De weerstand van een vullingbus heeft de neiging gedurende het gebruik grooter te worden. Dit is hoofdzakelijk het gevolg van de absorbtie van water door de vulstof. Een ruwe behandeling van de vullingbus kan ten gevolge hebben dat een gedeelte van haar inhoud verpoedert en de weerstand nog verder wordt verhoogd. Daarom behoort ook de vullingbus met de noodige zorg behandeld te worden, en mag zij niet aan regen of water worden blootgesteld. C. Gaskamer. Teneinde de gasdichtheid van het masker te controleeren, moet over een gaskamer beschikt worden. Ieder gesloten gebouw of kamer kan als gaskamer worden ingericht. De naden van ramen en deuren moeten goed worden afgesloten, met papier worden dichtgeplakt, om het gas niet te laten ontsnappen. De deur moet zeer gemakkelijk van binnen te openen zijn, om het snel ontwijken van een man, wien het masker niet past, mogelijk te maken. Het is wenschelijk, dat de gaskamers niet gelegen zijn binnen een afstand van 70 Meter van eenigen weg, voetpad of doorgang, die voordurend in gebruik zijn van burgers, noch binnen 70 Meter van tenten, hutten of kwartieren, waarin troepen zijn ondergebracht, noch mogen zij binnen 140 Meter afstand gelegen zijn van eenige door burgers bevolkte woning. De inhoud der gaskamer behoort nauwkeurig bekend te zijn, opdat de concentratie der daarin te verspreiden gassen geregeld en berekend kan worden. Wanneer de gaskamer door verschillende troepenafdeelingen moet worden gebruikt is het gewenscht deze ruim te construeeren, van een aparten ingang met voorportaal en van een aparten uitgang met idem te voorzien. Oefeningen in de gaskamer behooren uitsluitend gehouden te worden onder toezicht, leiding en verantwoordelijkheid van een gasofficier. In speciale gevallen moet hospitaal-personeel aan wezig zijn. Het verdient in alle gevallen aanbeveling kort voordat de man schappen de gaskamer betreden, gas te ontwikkelen. Wanneer het vloeibare gas zich in een stopflesch bevindt, giet men de benoodigde hoeveelheid gas in een reageerbuisje, dat vast geklemd wordt in een ijzeren standaard, of wel kan het opgehangen worden aan een stuk touw. Men brengt vervolgens een slagpijpje met een stukje vuurkoord ter lengte van 30 c. M. in het reageer buisje, steekt het vuurkoord z. n. met behulp van een stukje gezwind lont aan en verlaat spoedig de gaskamer. Teneinde nat worden van het slagspijpje te voorkomen, mag slechts 2/3 van het pijpje 611

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 49