systeem vervullen. Voor militaire doeleinden is vooralsnog het gebruik van radio-telegrafie hoofdzaakhet gebruik van telefonie wordt ten zeerste beperkt door de veelal noodzakelijke vercijfering van de radioberichten. De optische middelen kunnen worden onderscheiden in middelen, welke worden gebruikt voor de verbinding op den grond (sein lampen, seinspiegels, vlaggen, enz., bovendien vuurwerkseinen, bestemd voor het geven van bepaalde seinen van te voren vast gestelde beteekenis, terwijl ook armseinen, enz. voor het onder houden van het verband, enz. daartoe kunnen worden gerekend) en in seinmiddelen voor het verkeer met vliegtuigen (U-seinlap, grondlappen en vuurwerkseinen). Bij de gewone seinverbinding op den grond, waar de berichten met behulp van morse-teekens worden overgebracht, is men in hooge mate onafhankelijk van de begaanbaarheid van het tusschen- gelegen terrein; de verbinding kan op eenvoudige wijze tot stand komen, de kans op technische storingen is zeer gering. Tenge volge van terreinvorm en begroeiïng, den toestand van de atmos- pheer (nevel, belichting, achtergrond, enz.) kan de verbinding bemoeilijkt en somtijds geheel belemmerd worden. De te over bruggen afstanden zijn daardoor, vooral in onze terreinen, dik wijls vrij beperkt. Somtijds zal de vijand de te geven seinen mede kunnen opnemen. Het gevaar hiervoor bestaat vooral, indien in 's vijands richting wordt geseind. Dit gevaar kan worden ver minderd door het gebruik van tusschenposten, waarbij achter een dekking in schuine richting naar voren de verbinding tot stand wordt gebracht. De berichten kunnen uiteraard ook worden vercijferd. Aangezien het een en ander echter veel tijdverlies beteekent en bovendien de seinsnelheid overigens vrij beperkt is, worden bij voorkeur slechts zeer korte berichten op deze wijze overgebracht. Bij de optische verbinding met vliegtuigen kunnen met behuip van den U-seinlap snel en op gemakkelijke wijze korte berichten volgens een vastgestelde code van den grond naar de vlieg tuigen worden geseind. Aangezien bij de verbinding met de vlieg tuigen dikwijls het gebruik van de radio niet mogelijk is of moet worden beperkt, moet aan de overbrenging met behulp van den U-seinlap groote waarde worden toegekend. Vliegtuigen kunnen onderling en met den grond alleen optische verbinding tot stand brengen met behulp van vuurwerkseinen. Geluidseinen kunnen met behulp van signaalfluit, hoorn of trompet of van geïmproviseerde middelen (slaan op tong2, enz.) worden overgebracht. Zij worden veelal voor het overbrengen van bepaalde teekens (b. v. alarmsignalen) over betrekkelijk korte afstanden en meestal buiten het eigenlijke gevechtsveld gebezigd. 566

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 4