Per 10 M3. inhoud moet gedesinfecteerd worden met: 250 Gram formaline. 250 Gram water. 100 Gram kalium perman- ganaat. Nadat de maskers te voren met water en zeep zijn schoon gemaakt, worden zij aan de spijkers in de kist opgehangen. De desinfecteerende vloeistof wordt in den bak gebracht, even omge roerd en moet het deksel daarna direct gesloten worden. De maskers moeten 24 uur blijven hangen en daarna worden gelucht. E. Gasmaskerbeproeving. Nadat iedere man van een stel proefmaskers voorzien is, wordt overgegaan tot het passen van de gasmaskers. Het passen van de maskers geschiedt buiten de gaskamer en moet met zeer veel zorg door den gasofficier verricht worden. Bij het passen van het type „Haifmasker (afsluitlijn voorhoofd slapen-wangen-onderzijde kin) is het masker te groot indien: 1. De bovenrand van het maskerdoek te dicht bij de haarinplan- ting rust. 2. De onderzijde van het maskerdoek tegen den adamsappel drukt. 3. De oogen van den man zich beneden den horizontalen diameter van het oogglas bevinden. Het masker is te klein, indien, 1De bovenrand van het maskerdoek zich vlak boven de wenk brauwen bevindt. 2. De oogen van den man zich te hoog boven den horizontalen diameter van het oogglas bevinden. Nadat een ieder oogenschijnlijk van een passend stel maskers voorzien is, worden de maskers opgezet. (Beschermingsstelling.) De gasofficier gaat man voor man na of deze goed zitten en brengt z. n. verbeteringen aan. Na vooraf een gasconcentratie in de gaskamer te hebben aangebracht, betreedt de gasofficier, naar gelang de grootte van de gaskamer, met enkele of met alle manschappen de gaskamer. De manschappen blijven gedurende 10 min. binnen en verrichten gedurende dien tijd eenige bewegingen, o. a. loopen, arm- en been bewegingen maken, met elkander spreken enz. Wordt last van gas ondervonden, (door prikkeling aan de oogen, hoesten of dat het gas geroken wordt) dan moet de gaskamer verlaten worden en wordt buiten de gaskamer het masker door den gasofficier onderzocht. Het opsporen van gaslekken is in de meeste gevallen niet eenvoudig en vereischt een grondige kennis van het gasmasker-materiaal. Waar in dit hoofdstuk geen speciale typen maskers besproken worden, kunnen hieromtrent geen aan wijzingen verstrekt worden. 613 C). Een gaskamer met een inhoud van 60 M3. kan door 10 man tegelijk betreden worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 51