Bij maskers E. en F., bestaande uit een gelaatstuk, slang en vullingbus, gezamenlijk opgeborgen in een linnen draagzak, welke in de afwachtingsstelling voor het midden van de borst gedragen wordt, geschiedt het opzetten van de maskers meestal in vier bewegingen. Commando„gas-één". De draagzak openmaken en het maskergelaatstuk met den rech terhand, ter hoogte van het mondstuk, aanvatten. Commando„twéé". Het masker vlug uit den draagzak trekken en met beide handen dusdanig aanvatten, dat men gereed is het masker op te zetten Commando„drie". Het masker in beschermingstelling brengen en met de handen vlug navoelen of het masker overal goed zit. De instructeur dulde geen enkele afwijking van de eenmaal vast gelegde methode. Een juiste gasdiscipline eischt voor alle man schappen een zelfde uitvoering. De oefeningen op tel hebben ten doel de manschappen vertrouwd te maken met de verschillende bewegingen en hun vooral de juiste volgorde daarvan in het geheugen te prenten. 3e. Oefening. De instructeur gaat na of iedere man den adem tot 20 sec. kan inhouden. Het oefenen in het inhouden van de ademhaling voere men eerst zonder masker uit. Iedere man moet ook in staat zijn den adem in te houden, wanneer tijdens een uitademing Co. „gas" gegeven wordt, want men bedenke, dat een inademing nadat gas gemeld is, funeste gevolgen kan hebben. De oefeningen genoemd onder 2 worden nu uitgevoerd, doch niet op tel. Na het Co. „gas" wordt de adem ingehouden tot het masker in beschermingsstelling geplaatst is, waarna weer door geademd kan worden. Wanneer de manschappen met de hand grepen en inhouden der ademhaling voldoende vertrouwd zijn wordt de uitrusting geleidelijk uitgebreid en ten slotte ook de snelheid der bewegingen opgevoerd. De instructeur overhaaste echter nimmer, daar groote snelheid alleen te bereiken is na veelvuldig langzaam oefenen. Deze oefening moet in staande, knielende, en liggende houding uitgevoerd worden. Hoewel wellicht overbodig, wordt er de aan dacht op gevestigd dat, wanneer meerdere typen maskers in be proeving zijn (Zie onder Algemeen 4) deze oefeningen met alle typen maskers gehouden moeten worden, waarbij de volgorde der typen steeds gewijzigd moet worden. Door nu met een stopwatch tijd op te nemen, kan de instructeur nu reeds nagaan, welk type masker het vlugst in de verschillende houdingen in beschermings stelling gebracht kan worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 53