Wanneer na Co. „gas" de maskers zijn opgezet, moet de instruc teur middels de gaskamer af en toe controleeren, of de maskers werkelijk gasdicht zijn opgezet. De instructeur moet het nu daarheen leiden, dat de ploeg binnen niet te langen tijd het masker ongeveer 30 min. onafgebroken in beschermingsstelling kan dragen. Na de le t/m 3e oefening behoorlijk te hebben doorloopen, zal dit vlug bereikt kunnen worden. (Voor en na de oefening controle gaskamer). Veelal trachten de manschappen de oefening te verlichten, door tusschen maskeraf- sluitrand en gelaat, verschillende voorwerpen als lucifers, potlooden, takjes e. d. te plaatsen waardoor de buitenlucht niet via de vul lingbus, doch rechtstreeks van buiten naar binnen gehaald wordt. In den beginne zal men daar niet veel last van hebben, doch een meer geroutineerde gasploeg, komt al gauw tot dergelijke uitvinding. Ook werd door ons meermalen tijdens eene oefening geconsta teerd, dat de verbindingsslang van de vullingbus was losgemaakt, zoodat practisch de totale in- en uitademingsweerstand verwaar loosd werd. Dit laatste is moeilijk van buiten te controleeren, omdat het einde van den slang zich in den maskerzak bevindt. De instructeur heeft nu dus de beschikking gekregen over een ploeg, die min of meer vertrouwd is geraakt met het gedurende korten tijd dragen van het masker en die nu over een bepaalde hoeveelheid uithoudingsvermogen beschikt. Het vertrouwen in het masker zelf, kan bovendien verhoogd worden, door in de gaskamer de manschappen de maskers een voor een te laten afzetten. Wan neer zij dan onbeschermd kennis maken met het gas, zullen zij hun masker meer waardeeren en van de groote waarde van een goed beschermingsmiddel meer doordrongen worden. Na de 3e oefening moet de instructeur de navolgende gegevens verzameld hebben. 1Het maskertype dat onder verschillende omstandigheden het beste gasdichte afsluiting geeft. De instructeur zal bemerken, hoewel iedere man voor het begin van de le oef. van een gasdicht sluitend masker was voorzien, het wel eens voorkomt tijdens de controleering in de gaskamer, ^dat eenige manschappen wegens gaslek de kamer moeten verlaten. Bij het eene type masker zal dit meer voorkomen, dan bij het andere. Bovendien sluit het eene masker spoedig gasdicht, terwijl het andere maskertype, dikwijls pas na zeer zorgvuldig passen, ver stellen van hoofdbanden enz. gasdicht sluit. Een goed masker moet, 616 b. v. 20 min. marschoef. 3 min. looppasoef. 7 min. rust.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 54