genoemden eisch wordt voldaan, hieraan, in verband met de bruik baarheid van het masker, als oorlogsuitrustingsstuk, niet te veel waarde hechten. Blijkt b^y. na het behalen van den hierboven genoemden eisch, dat de maskers nog gasdicht afsluiten, zonder dat te voren veran deringen aan het masker zijn aangebracht, dat de manschappen nog volkomen gevechtsvaardig zijn, dat er geen ernstige klachten zijn over benauwdheid, hoofdpijn, enz., dat er geen roode striemen e. d. op het gelaat voorkomen, dan moge hieruit blijken dat het masker eenige zeer goede eigenschappen bezit, maar meer voor- loopig ook niet. Werd dus de beproeving alleen in deze richting doorgezet, dan zou men daaruit de conclusie kunnen trekken, dat de man alleen met een masker moet kunnen marcheeren en meer niet. Doch niets is minder waar. De troep moet ook met een masker in bescher mingsstelling kunnen vechten en overigens alle te velde voorkomende verrichtingen daarmede kunnen uitvoeren. Na de 3e oefening worden in verband met den te stellen eisch, de draagtijden van het masker opgevoerd, de uitrusting verzwaard, doch moet tegelijkertijd aandacht geschonken worden, of de navol gende onder 1 i. m. 17 genoemde verrichtingen met de diverse typen gasmaskers uitgevoerd kunnen worden. (In combinatie met marschtraining gaskamercontrole voor en na de proef ver gelijkend beproeven). 1. Marcheeren. 2. Looppasoefeningen. 3. Springen, kruipen en robben. 4. Gebruik oogglazen. 5. Geweerexercitiën. 6. Schietoefeningen met pistool, karabijn, geweer, mitrailleur. 7. Handgranaatwerpen. 8. Pionieren. 9. Dragen van lasten. (Gewonden, munitie). 10. Commandeeren, (schrijven van bevelen). 11. Afstanden schatten. 12. Kijken door een kijker. 13. Telephoneeren. 14. Aflezen instrumenten. 15. Zichtbaarheid masker. 16. Wijze van dragen van het masker. 17. Oefeningen bij duisternis. Wanneer bovendien de hier bovengenoemde verrichtingen, in verschillende omstandigheden, met het masker in beschermings stelling, behoorlijk en zonder overmatige krachtsinspanning kunnen worden verricht, kan men van een ideaal masker spreken. Juist bij deze oefeningen, komen de bezwaren, die aan een masker kleven 620

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 58