Postduiven zijn vooral geschikt voor het overbrengen van be richten over groote afstanden. Hoewel de snelheid van de post duif vrij groot is 1 K. M. per minuut), wordt somtijds de snelheid van overbrenging ongunstig beïnvloed door de omstan digheid, dat het bericht van het postduivenstation verder naar de plaats van bestemming moet worden doorgezonden. Boven dien kan tengevolge van nevel, storm, zware regenval, duisternis en uitvallen (vijandelijk vuur en roofvogels) niet met zekerheid op de aankomst van postduiven worden gerekend. Het verdient daarom aanbeveling twee of meer duiven met eenzelfde bericht los te laten, terwijl de berichten tevens zoo noodig moeten wor den vercijferd. Postduiven kunnen in het bijzonder worden ge bruikt voor de verbinding van geïsoleerde of op grooten afstand van de hoofdmacht optredende onderdeelen en van vooruitge schoven veiligheids-, verkennings- en inlichtingsorganen met de hoogere commandanten. Voorts dienen zij voor het zenden van berichten uit vliegtuigen. Ordonnansen worden onder vrijwel alle omstandigheden gebruikt. De snelheid van overbrenging is afhankelijk van het te bezigen middel van vervoer, van het terrein en van den tactischen toestand. Onder de moeilijkste omstandigheden is de overbrenging der berichten door middel van ordonnansen dikwijls nog de eenig- ste wijze om de verbinding in stand te houden. Ordonnansen zijn bovendien onmisbaar voor het overbrengen van schetsen en lange berichten, terwijl de overbrenging van belangrijke of zeer geheime berichten dikwijls slechts aan ordonnansen kan worden toevertrouwd. Korte berichten kunnen ook mondeling door ordonnansen worden overgebracht. Teneinde vergissingen te voor komen geschiedt de overbrenging echter bij voorkeur schriftelijk. Wanneer er gevaar bestaat, dat een ordonnans in 's vijands han den kan vallen, verdient het aanbeveling het bericht te vercijfe- ren, terwijl dan somtijds tevens twee of meer ondonnansen langs verschillende wegen met éénzelfde bericht moeten worden uit gezonden. Teneinde de snelheid van overbrenging te vergrooten, c. q. bij uitvallen tengevolge van 's vijands vuur de overbrenging beter te verzekeren, verdient het somtijds aanbeveling ordonnan- senposten op onderling korte afstanden te gebruiken, c. q. een ordonnansenketen te vormen. Met het oog op de moeilijke omstandigheden, waaronder door de ordonnansen dikwijls moet worden opgetreden, moet dit personeel over hooge moreele en physieke eigenschappen kun nen beschikken en zelfstandig weten te handelen. Berichtofficieren hebben een tactische taak, welke in de ver schillende reglementen (A. T. V. en V. V. V. D. A.) nader omschre ven is. Voor de vervulling van hunne taak wordt hen verbindings personeel of-materieel ter beschikking gesteld of maken zij gebruik 567

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 5