ad. 4. Oogglazen. Nagaan of de oogglazen ook bij langdurig gebruik van het masker helder blijven. ad. 5. Geweer exercitiën. Het snel vaardig maken en richten moet onder alle omstandig heden mogelijk zijn. ad. 6. Schietoefeningen. Deze oefeningen zijn van veel belang en moeten uitgevoerd worden met geweer, karabijn, mitrailleur en pistool. Het is gewenscht eerst een bepaalde oefening met scherpe patro nen zonder masker uit te oefenen en daarna dezelfde oefening met masker te herhalen, teneinde de uitkomsten onderling te kunnen vergelijken. Het verdient ten zeerste aanbeveling, indien bij deze schietoefe ningen van een gaskamer kan worden gebruik gemaakt. Meer malen hebben wij ondervonden, dat bij het schieten teneinde goed te kunnen richten, het maskerdoek een weinig opzij gedrukt moest worden, waardoor men dus niet tijdens het richten en schieten van een gasdichte afsluiting verzekerd was. Wordt de schutter nu opgesteld in de gaskamer, de loop van zijn geweer in de 3 schiet- houdingen gebracht door een zoo klein mogelijk in den wand van de kamer aangebracht gat, (dat later afgesloten kan worden) dan pas komt de proef volkomen tot zijn recht. ad. 7 t/m 11. Zie ad. 3. ad. 12. Kijken door een kijker. Dit moet in ieder geval mogelijk zijn. Het gezichtsveld in de breedte en hoogte wordt meestal aanzienlijk minder. Ons zijn maskers bekend, die bij gebruik van een normale Zeiss kijker met o/00 verdeeling, het gezichtsveld van 80 in de breedte tot 40 o/oo beperkt werd. In het algemeen geldt, dat hoe verder de oogglazen van het masker verwijderd zijn, des te kleiner het gezichtsveld wordt. ad. 13. p. m. ad. 14. Telephonecren. Bij het telephoneeren langzaam en bedaard spreken, iedere let tergreep duidelijk en op helderen toon uitspreken. ad. 15. Zichtbaarheid van het masker. Op afstanden van 100-600 M. zal nagegaan moeten worden, of het masker afsteekt tegen de uniform en de terreinkleur. Rubber b. v. kan men in alle gewenschte kleuren fabriceeren. 622

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 60