ad. 16. Wijze van dragen. Ten slotte zal ieder wapen moeten beproeven, wat in verband met de bestaande uitrusting, de meest gewenschte draagwijze van het masker in afwachtings- en ruststelling is. ad. 17. Oef. bij duisternis. Deze hebben uit oefeningsoogpunt zeer veel waarde. Gasaan vallen vinden in 80 gevallen bij duisternis plaats. In verband met de hierbovenstaande gegevens, is het opmaken van een beproevingsschema zeer eenvoudig. Ten slotte geven wij den belangstellenden lezer de door ons indertijd opgemaakte eischen, waaraan een modern masker moet voldoen. Eischen te stellen aan een modern gasmasker. 1. Algemeen. A. Het masker moet volkomen afsluiting geven. B. De bloedcirculatie van het hoofd mag niet gestoord worden en het masker moet gedurende langen tijd gedragen kunnen worden. C. De schadelijke ruimte moet zoo klein mogelijk zijn. D. De weerstand in de vullingbus, ondervonden bij de adem haling, mag den man in de uitvoering van zijne werkzaamheden niet te veel hinderen. E. De gevechtswaarde van den man moet zoo weinig mogelijk verminderd worden. F. Het masker moet binnen weinige seconden worden op- en afgezet. G. Het masker moet zich kenmerken door solide en practische afwerking en moet dus tegen langdurig gebruik te velde bestand zijn. H. Het masker moet zoo licht mogelijk zijn. J. De kleur van het masker moet overeenkomen met de alge- meene terreinkleur. K. Het masker moet zoodanig geconstrueerd worden, dat het tot een practisch uitrustingsstuk van den man gerekend kan worden. L. Het masker moet langen tijd opgelegd kunnen worden. M. Het masker moet in oorlogstijd in het eigen land gefabriceerd kunnen worden. II. Bijzondere eischen. Hierbij wordt geen bepaald maskertype voorgestaan. Een modern masker zal moeten bestaan uit: A. Hoofdbescherming. B. Inademingsslang. C. Vullingbus. D. Gasmaskerzak. 623

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 61