Overeenkomst met geweer- en pistoolschieten bestaat voor wat betreft het gestelde onder a. Het is duidelijk, dat in dat opzicht goede geweer- en pistoolschutters reeds voorgeoefendheid hebben, en zal het dus aanbeveling verdienen de schietvaardigheid van den vliegenier met geweer en pistool zoo hoog mogelijk op te voeren; de vliegerschutter kan daar profijt van hebben. De moeilijkheden van het mitrailleurschieten liggen in het snel bepalen van het mikpunt, in het juiste waarnemen en beoordeelen van den stand van de vizierlijn t. o. v. het mikpunt, en in het bijsturen. Voor wat betreft het waarnemen, valt op te merken, dat het' oordeel in een minimum van tijd moet zijn gevormd. Oefening in het juist en snel vormen van een oordeel over de afwijking van de vizierlijn t. o. v. het mikpunt kan worden verkregen door langs de vizierlijn te laten kijken op een kortstondig zichtbaar doel' en dan het richtpunt te laten aanwijzen. Aanbeveling verdient het dan het doel op denzelfden afstand te plaatsen, waarop in de luch't ge schoten wordt 100 M.) en het doel vorm en kleur van een vliegtuig te geven. Het bijsturen zal alleen vanuit het vliegtuig beoefend kunnen worden, tenzij dat bijsturen op den grond onder identieke omstan digheden zou kunnen worden nagebootst. De schietoefeningen van het vliegtuig kunnen eerst plaats hebben op doelen op den grond, in aansluiting daarmee op luchtdoelen (VII). Is^aan het vliegtuig een vizierlijn en een afdrukinrichting aange bracht, dan zijn alle elementen, noodig voor beoefening van het schieten, aanwezig. Slechts mankeert het geratel van de schoten en het bedienen van den mitrailleur. Overigens mankeert dan ook controle op de resultaten; controle kan aangewend worden door van tijd tot tijd te schieten met de mitrailleurcamera of met scherpe patronen, waaruit dan zal blijken, in hoeverre men bij de beoefe ning zonder mitrailleur is vooruitgegaan. Het meest gewenscht zou zijn, om iedere oefening te houden met camera of met scherp, doch dat staat een dagelijksche beoefening in den weg, tenzij men ieder vliegtuig met camera kan uitrusten, of een schietterrein heeft in de onmiddellijke nabijheid van het vliegterrein en ongelimiteerde voorraad patronen. Voor het zuiver leeren schieten zal de cameia voldoende zijn. Het schieten met scherp zal voornamelijk ten doel hebben, de juiste bediening van den mitrailleur te leeren en de uitslagen van de camera te controleeren. De oefeningen in het schieten op gronddoelen zullen als votgt plaats hebben: Vliegtuig A krijgt opdracht om eenige doelen op den grond achtereenvolgens en snel achter elkaar onder vuur te nemen. De oefeningen in het schieten op luchtdoelen: T vliegt een rechte koers. A blijft in de nabijheid van T en neemt 628:

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 66