Bovendien zal de aanval van de geheele afdeeling op eenige tegenstanders beoefend kunnen worden, waarbij ieder vliegtuig van te voren opdracht krijgt, op welken tegenstander hij zal moeten richten. (VIII). DE VERDEDIGING TEGEN EEN AANVAL. Wordt een vliegtuig door een tegenstander aangevallen, dan zal het zich moeten verdedigen door: zoodanig te manoeuvreeren, dat op schootsafstand den tegen stander het vuren zeer moeilijk wordt gemaakt, en het zelf zoo spoedig mogelijk de kans krijgt zijn tegenstander onder vuur te nemen. Tevens zal het den tegenstander moeilijk dienen te worden gemaakt zijn aanval te hernieuwen door een nadeelig hoogteverschil zooveel mogelijk op te heffen, dus door te klimmen. Beoefening: T gaat op een vooraf bepaalde manier over tot den aanval op A; A ontwijkt door een vooraf bepaalde manoeuvre en richt zijn vizierlijn op T (c. q. geeft schutter gelegenheid op T te richten). (IX). De aanval kan plaats hebben uit verschillende richtingen; de door A uit te voeren tegenmanoeuvres kunnen zeer verschillend zijn. Dezelfde oefening kan worden uitgevoerd, doch dan wordt een afdeeling vliegtuigen A aangevallen door T (door meerdere T's) de verschillende manoeuvres dienen wederom van te voren nauw keurig te worden meegedeeld. Deze oefening kan worden onder gebracht bij de oefeningen in aanvallen in afdeelingsverband ter wille van de overeenkomst in oefeningsomstandigheden. (VIII). AFDEELINGSVLIEGEN. Het zal veelvuldig voorkomen, dat de uitvoering van een op dracht aan meerdere vliegtuigen wordt opgedragen. Tijdens de actie in de lucht zullen deze vliegtuigen dan in formatie vliegen, wat met het oog op het luchtgevecht de volgende bedoeling heeft: le. in den aanval kan men een grooter aantal toestellen tegenover een kleiner aantal van den tegenstander plaatsen (op het ge- wenschte moment dus zorgdragen voor meerderheid in ge talsterkte). 2e. indien men aangevallen wordt, kan men de zwakke plekken van ieder vliegtuig door zijn buurman doen beschermen. Teneinde dit doel te verwezenlijken, moet de formatie (gevechts formatie) aan de volgende eischen voldoen: 1e. Indien men aangevallen wordt, moet ieder toestel voldoende ruimte hebben om zich door beperkt manoeuvreeren aan vuur van een tegenstander te kunnen onttrekken. 631

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 69