van de verbindingsmiddelen ter plaatse, terwijl zij zoo noodig persoonlijk verslag aan hun commandant uitbrengen. Verbindingsvliegtuigen worden voornamelijk gebruikt door de hoogere commandanten (Divisie of Zelfst. Det1 ter oriënteering omtrent den toestand in de voorste lijn (plaats C°-posten en voorste lijn der infanterie) en voor het overbrengen van berichten over en weer, indien verbinding op andere wijze tijdelijk niet mo gelijk of te tijdroovend is. Verder kunnen zij worden gebruikt ten behoeve van de verbinding artillerie-infanterie, terwijl zij bovendien eene beveiligende taak op korten afstand ten behoeve van de infanterie kunnen vervullen. Het optreden van verbindings vliegtuigen heeft in onze verhoudingen echter een zeer inciden teel karakter, aangezien het met het oog op het geringe aantal beschikbare vliegtuigen niet mogelijk is om in het gevecht, zooals in het buitenland, steeds een verbindingsvliegtuig in de lucht te hebben. Het verbindingsvliegtuig is echter op bepaalde momenten een waardevol en snel verbindingsmiddel. De verbinding met den grond wordt met behulp van radio, optische middelen en bericht- kokers in stand gehouden. Berichtkokers worden gebruikt ten behoeve van de verbinding van vliegtuigen met den grond en omgekeerd. Uitvoerige berichten, schetsen en foto's kunnen met behulp daarvan worden overge bracht. Voor het uitwerpen en oppikken van berichtkokers moeten de vliegtuigen tot zeer geringe hoogte dalen, hetgeen somtijds ongewenscht tijdverlies tengevolge kan hebben, terwijl men bovendien moet kunnen beschikken over een open terreingedeelte (berichtkokerterrein) van voldoende afmetingen (2 a 300 M. in het vierkant), dat door middel van bijzondere herkenningsteekenen (witte lappen) aan de vliegtuigen kenbaar moet worden gemaakt. De plaats van een berichtkokerterrein moet bij voorkeur op eeni- gen afstand van den commandopost worden gekozen, aangezien de vijand uit de lucht de herkenningsteekenen zal kunnen waar nemen (gevaar voor beschieting enz.). Voor een goede verbinding met den commandopost moet worden zorg gedragen. Hetzelfde geldt eveneens ten aanzien van de plaatsen van de U-seinlappen. Hoewel in het voorgaande slechts zeer in het kort en derhalve ook zeer onvolledig de verschillende verbindingsmiddelen wer den besproken, meenen wij toch voldoende gegevens te hebben vermeld om eenigszins een inzicht te verkrijgen omtrent de waarde van de verschillende verbindingsmiddelen. Aangezien omtrent het gebruik van geluidgevende middelen en berichtko kers niets bijzonders meer behoeft te worden vermeld en het ge bruik van postduiven, berichtofficieren en verbindingsvliegtuigen beperkt blijft tot bijzondere gevallen, zullen wij verder in hoofd- 568

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 6