cjit hem niet de minste hersenarbeid kost, want hij heeft tijdens het vliegen in verband nog andere dingen te doen: hij moet het luchtruim afzoeken naar eventueele tegenstanders, zich voordurend oriënteeren, en zijn instrumenten controleeren. b. den vlieger alle manoeuvres te leeren, die, afgescheiden van de reeds besproken gevechtshandelingen, tijdens de luchtactie van hem zullen worden geëischt. c. den vlieger vertrouwd te maken met het manoeuvreeren in de onmiddellijke nabijheid van andere toestellen. Het gestelde onder a en c kan bereikt worden door het beoefenen van het formatievliegen, terwijl de toestellen zooveel mogelijk opsluiten; deze formatie met zoo gering mogelijke tusschenruimten zullen we „oefenformatie" noemen. Het gestelde onder b wordt geleerd, door in gevechtsformatie de gewenschte manoeuvres op commando (teekens) te doen uit voeren. Het zich aanpassen aan den toestand van het oogenblik kan worden beoefend bij het afdeelingsvliegen met tegenstander. Een opsomming van de gewenschte manoeuvres volgt thans: le. Van oefenformatie overgaan in gevechtsformatie en omge keerd. 2e. Rechtsomkeert maken. 3e. Een toestel valt uit; zijn plaats wordt snel door het daarvoor in aanmerking komende toestel ingenomen; het eerste toestel sluit achteraan op. 4e. Een patrouille verlaat de afdeeling (het kan in werkelijkheid gewenscht zijn een patrouille een aanval op een afzonderlijk vijandelijk toestel op te dragen), maakt een volte en sluit weer aan. 5e. De aanvalsmanoeuvre uitvoeren in de richting, die de commandant aangeeft. Bij het optrekken wordt opgelost in patrouilles; de achterste maken voltes en sluiten weer op de voorste aan. 6e. Het teeken geven „vijand gezien". 7e. Beurtelings „S"-bochten vliegen tusschen het voor- en het achtervliegende toestel in. 8e. Het teeken geven „mijn toestel niet in orde, ik keer terug". 9e. Een zoodanige plaats innemen ten opzichte van een bepaald punt op den grond, dat de van dit punt afgekeerde toestellen van de afdeeling ten opzichte van dit punt door de andere gedekt worden. Deze manoeuvres worden alle uitgevoerd op het commando (vooraf bepaalde teekens) van den afdeelingscommandant. Hieraan kunnen worden toegevoegd alle andere manoeuvres waarvan de vlotte uitvoering gewenscht geacht wordt, niet alleen tijdens het luchtgevecht, doch ook andere momenten van de lucht- 633

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 71