actie. Men denke bijvoorbeeld aan de manoeuvres, die noodig zijn om tot de geëigende formatie te komen bij den aanval op grond- objecten van slagvliegtuigen en bommenwerpers. Uit de manoeuvres kunnen voor een bepaalde vliegtuigafdeeling alleen die beoefend worden, die de afdeeling in verband met haar oorlogstaak noodig heeft. De wijze van uitvoering van een manoeuvre zal bovendien nog afhankelijk zijn van het vliegtuigtype, evenals de afstanden, tusschenruimten en hoogteverschillen in de gevechtsformatie. De ervaring, die men bij de oefeningen ver krijgt, zal den weg moeten wijzen. DE DOORVOERING. Wanneer één of meer aanvallen op den tegenstander zijn uit gevoerd en er tusschen de toestellen van beide partijen geen hoogte verschil meer bestaat, zal toch een ieder trachten zooveel mogelijk tegenstanders onder vuur te nemen en zelf buiten de werking van het vijandelijk vuur te blijven. Dit kan men bereiken, door in een dooden, z. m. blinden hoek van den tegenstander te vliegen en te trachten daar bij alle manoeuvres van den tegenstander te blijven, onderwijl iedere gelegenheid te baat nemende om hem te be- vuren. In dit stadium van het gevecht zullen, wanneer meerdere toe stellen daaraan deelnemen, de toestellen van één patrouille moeten trachten gezamenlijk één tegenstander te vervolgen. Het voorste toestel vliegt onder den staart van den tegenstander; de beide andere naast en achter hun leider. De beoefening van deze manoeuvres Iaat zich gemakkelijk aan sluiten bij de beoefening van den individueelen aanval. Overigens zal deze phase van het gevecht de meest varieerende situaties geven, waaraan ieder vlieger zich maar zoo goed mogelijk moet aanpassen. Naast groote moed en groote opmerkingsgave, zullen groote handigheid in het manoeuvreeren en schieten den doorslag geven. HET VERZAMELEN. Op het bevel „Verzamelen" (bepaald sein met een lichtkogel) begeven alle vliegtuigen, die zich van hun tegenstander hebben ontdaan of zich kunnen losmaken naar het vliegtuig van den com mandant en hernemen hun plaatsen in de formatie. De bedoeling kan zijn om een hernieuwden aanval te plaatsen, om een anderen tegenstander op te zoeken, dan wel om het gevecht af te breken. De beoefening zal niet noodig zijn, mits een ieder de beteekenis van het sein kent. 634

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 72