RESUMÉ. Wanneer we nog eens de oefenstof nagaan, zien we de volgende soorten van oefeningen of „vakken": (thans in andere volgorde genoemd) 1. Opsporen. 2. Gereed maken voor den aanval. 3. Ontwijken. 4. Aanvallen. 5. Tegenaanvallen. 6. Schieten. 7. Afdeelingsvliegen. 8. Afdeelingsvliegen met tegenstander. (Bovendien nog twee vakken, die het leeren van het ont wijken van het luchtgevecht ten doel hebben: 9. Blindvliegen. 10. Gemaskeerd vliegen op geringe hoogte). Er mag niet worden vergeten, dat de beoefening van deze vakken ook moet plaats hebben na lange vluchten op groote hoogte. Wanneer een vliegtuigafdeeling een bij uitstek defensieve oorlogstaak heeft (althans voorzoover betreft het aanbinden van den strijd met vliegtuigen), dan zullen voor deze afdeeling enkele van de bovengenoemde vakken minder beteekenis hebben. Men zal er bij de opleiding dus ook minder aandacht aan besteden, desnoods ze geheel laten vervallen. Tot deze vakken behooren: het gereed maken voor den aanval, aanvallen, terwijl het afdeelingsvliegen met tegenstander voornamelijk zoo niet geheel in defensieven zin zal plaats hebben. Over de detailuitvoering van alle oefeningen beslist het vliegtuig type. ALGEMEENE BEGINSELEN BIJ DE OEFENINGEN. Het doel van de oefening is, de vaardigheid te verhoogen. Wan neer een vlieger goed geoefend is in de verschillende onderdeden van het luchtgevecht, zooals die hierboven zijn vermeld, dan mag er op gerekend worden, dat hij ook vaardigheid zal toonen in het geheele gevecht. Echter spreekt dan nog een andere factor dan vaardigheid een rol, namelijk zijn aanleg of karakter. Vaardigheid in de uitvoering van een oefening beteekent, dat men op de verschillende waarnemingen, waartoe die oefening aan leiding geeft, op een doelmatige manier weet te reageeren. Heeft de oefening ten doel vaardigheid te geven in gevechtsomstandig heden, dan is het noodzakelijk, dat hetgeen men bij de oefeningen met de zintuigen waarneemt, zooveel mogelijk overeenkomt met de waarnemingen, die men in het werkelijke gevecht zal doen, en dat de handelingen, die men bij de oefeningen uitvoert, overeen- 635

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 73