6. KABELBANEN, i) door M. Zeer terecht werd in de kort geleden verschenen nieuwe uitgave van het Handboek Genietroepen de kabelbaan opgenomen, want onder de vele en velerlei transportmiddelen, welke in den wereldoorlog toepassing vonden, neemt de kabelbaan een voor name plaats in. Het komt ons niet ondienstig voor eens in ruimeren kring de aandacht op dit zoo nuttige transportmiddel te vestigen. Gedurende den oorlog kwam men in zwaar bergterrein, voor wat den aan- en afvoer aangaat, voor ware problemen te staan. Waar spoorbaan noch lastauto de troepen bereiken konden, werden smalspoorbanen aangelegd, dan wel ging men over tot gedragen vervoer door mensch of dier. Waar deze laatsten te kort schoten, bracht de kabelbaan uitkomst. De waardeering voor de kabelbaan steeg naarmate het tekort aan menschen en dieren zich deed ge voelen. De kabelbanen voorzagen dan ook dusdanig in een behoefte, dat Generaal Brunner niet aarzelt om te zeggen, dat zonder kabel banen de strijd in het hooggebergte op den duur niet te voeren zou zijn geweest. Als algemeene voordeelen van de kabelbanen zijn te noemen: a. ze zijn sneller aan te leggen dan spoorbaan of autoweg; b. ze vereischen weinig materieel en geen belangrijke kunstwerken als bruggen en tunnels; c. ze vereischen weinig personeel, zijn gemakkelijk in onderhoud en exploitatie; d. ze ondervangen het gebruik van paarden en de daaraan ver bonden verplegingsmoeilijkheden; e. ze zijn onafhankelijk van de gesteldheid van het terrein en van den invloed van het weer op het terrein (bandjirs); f. ze vormen door de geringe zichtbaarheid betrekkelijk weinig kwetsbare doelen. Als bezwaar staat daar tegenover, dat ze in capaciteit ten achter blijven bij spoorwegen en vrachtauto's, aangezien het gewicht van den enkellast beperkt is. Ze kunnen b.v. slechts licht geschut, zoo veel mogelijk gedemonteerd, vervoeren. Het gebruik van kabelbanen in den geest, zooals we ze thans kennen, kon eerst toegepast worden, toen men er omstreeks 1830 in geslaagd was goede staalkabels te construeeren. De eerste 640. Met 8 figuren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 78