zaak het gebruik van de telefoon, de radio, de optische midde len en de ordonnansen in beschouwing nemen. Waar in den vervolge over „verbindingsmiddelen" zal worden gesproken, worden daarmede in de eerste plaats de laatstgenoemde midde len bedoeld. Uit het voorgaande blijkt wel, dat er geen enkel verbindings middel is, waarop ten allen tijde met zekerheid kan worden vertrouwd of waarvan onder alle omstandigheden gebruik kan worden gemaakt. Voor een goede werking van den verbindings dienst dient men derhalve bij de verschillende onderdeelen van het leger over meerdere verbindingsmiddelen te kunnen beschik ken, teneinde naar gelang van omstandigheden nu het eene, dan het andere, of verschillende combinaties van verbindings middelen te kunnen gebruiken. Tevens kan uit het voorgaande blijken, dat voor eene doorloopende (voortdurende) verbinding de telefoon (c. q. de telegraaf) het beste middel is. Daarnaast dienen echter ook andere middelen beschikbaar te zijn, teneinde bij eventueele storingen de telefoon tijdelijk te vervangen of om de telefoon te ontlasten. Deze mid delen dienen eveneens te worden gebruikt, indien de aanleg van telefoonverbindingen niet mogelijk of nog niet gewenscht is, terwijl zij ook ter onderlinge vervanging of aanvulling moeten worden gebezigd. Beginselen voor de uitvoering van den verbindingsdienst. 1. Evenals zulks bij het inzetten van de troepenonderdeelen het geval is, moet men zich bij het inzetten van de verbindingsmid delen kunnen aanpassen aan de wisselende omstandigheden. Het onder alle omstandigheden toepassen van éénzelfde schema of van eene gelijkmatige verdeeling van de beschikbare krachten is uit den booze. In de tactisch meest belangrijke richting moet derhalve in de eerste plaats voor een voldoend aantal goede verbindingen worden zorggedragen, terwijl men elders met min der of minder goede verbindingen zal moeten kunnen volstaan. De hoogere commandant moet daarom bevoegd zijn om, indien noodig, te beschikken over de verbindingsmiddelen van de lagere onderdeelen naar behoefte verbindingsmiddelen aan lagere on derdeelen toe te voegenregelingen te treffen omtrent de door de lagere onderdeelen tot stand te brengen verbindingen, omtrent de verbindingen ten behoeve van de onderlinge samenwerking, enz. Eene éénhoofdige leiding, welke zich weet aan te passen aan de wisselende omstandigheden is dus een der eerste vereischten voor een goede werking van den verbindingsdienst. Met het oog op de noodzakelijke grondige kennis van de verschillende verbindingsmiddelen behoort deze leiding te berusten bij terzake deskundigen. De bevelhebber (ook de lagere commandanten) be schikt daartoe dan ook over den commandant van de organiek 569

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 7